Anadolu’nun Pompei’si Myra, Gün Yüzüne Çıkarılacak

900

AKDENİZ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik’in tarih boyunca Ön Asya’nın en büyük metropollerinden olup alüvyonların altında kalan Myra (Demre) antik kentini ortaya çıkarmak amacıyla yaptığı kazı başvurusu, bakanlık tarafından onaylandı.

Prof. Dr. Çevik, Antalya’nın Demre İlçesi altındaki tarihi kent Myra’yı ortaya çıkarmak için 1 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. Bakan Ertuğrul Günay’a da bizzat yerinde anlatılan proje geçen günlerde onaylandı. Prof. Dr. Çevik liderliğinde yürüyecek çalışma ile tahmini 8 metre toprak altında kalmış olan antik metropol ortaya çıkarılacak. Ses dalgalarıyla yer altı fotoğrafı çektikten sonra yapıyı görüp ona göre kazıya başlayacaklarını söyleyen Prof. Dr. Çevik, Bakan Günay’ın da kazıya bizzat katılmak istediğini ve kendisini sık sık arayarak “Hocam ne zaman başlıyorsun kazıya?” diye sorduğunu belirtti. Daha önce bölgede kazılan mezarlardan toplu iskeletler çıkarılmasını, kentin tıpkı İtalya’nın volkan altında kalmış Pompei kasabası gibi bozulmamış olarak günümüze intikal ettiğine işaret olarak yorumlayan Prof. Dr. Çevik, yer altındaki kentin çıkarılması için gerekli kamulaştırma çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti.

Bölgedeki halk ile yerel yöneticilerin de kazıyı desteklediğini belirten Prof. Dr. Çevik şunları söyledi:

“Myra, klasik dönemden beri çok önemli metropol bir kent olmuş. Güçlü ve yoğun alüvyon taşıyan sular kenti toprak altında bırakmış. Bu kazı ile Noel Baba Müzesi, Myra mezarları ve antik tiyatrosu ile yılda 500 bin turist çeken Demre, turizm kapasitesini de çok artıracak. Turistlerin ilgi merkezi olacak. Şu anki kentten daha büyük bir antik kent ortaya çıkacak. Kazı ile Myra’nın limanı olan ve toprakla dolmuş Andriake Limanı’nı da ortaya çıkaracağız. Ayrıca şu an bir kısmı toprak üstünde olup 2 bin metrekare ile dünyanın en büyük tahıl silosu olan Myra Granariumu da ortaya çıkacak. Burayı da Myra Müzesi yapmayı tasarlıyoruz. 19 Mart’ta yapacağımız çalıştay ile kazı planı ve müze planı ile ilgili son kararı vereceğiz. Tüm dünya bilim çevrelerinden gelen tepkiler çok iyi. Çok heyecanlıyız.”

20.03.2009 Hürriyet