Limantepe’nin Dalgıç Arkeologları

1017

İzmir’in Urla ilçesinde tarihi 6 bin yıla dayandığı tahmin edilen Limantepe’de arkeologlar, Türkiye’nin ilk su altı arkeolojik kazısını gerçekleştirirken, kariyerlerine dalgıçlığı da ekledi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında sürdürülen Limantepe kazıları, kentin önemli bir bölümünün MÖ 700’lü yıllarda yaşandığı sanılan büyük bir depremle denizin 1 kilometre altına kaydığının belirlenmesi nedeniyle deniz dibinde sürdürülüyor.

Prof. Dr. Erkanal ve ekibinin, amatör dalgıçlık dersleri aldıktan sonra İsrail’deki Hayfa Üniversitesinden uzman ve ekipman desteği ile başladıkları kazılarda, önemli deneyimlere ulaştıkları öğrenildi.

Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Erkanal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Limantepe’nin klasik çağ öncesi kültürler açısından öneminin, daha önceki yıllarda Ekrem Akurgal tarafından tespit edildiğini, ancak bu denli büyük bir kültürel oluşumu bulacaklarını beklemediklerini söyledi.

1980-1981 yılları ve sonrası çalışmalarda, MÖ 3 bininci yıllarda burada büyük bir uygarlığın varlığının belirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Erkanal, 2 bin yılında ise Limantepe’yi ikiye bölen Çeşmealtı – İzmir kara yolunu kaldırma çalışmaları sırasında denizin içinde beyaz lekelerin dikkatlerini çektiğini, ayrıntılı incelemede, dipte kalıntı ve mimari özellikler bulunduğunu fark ettiklerini kaydetti.

Bu arada denizin altında iki dere yatağı ile Limantepe’yi Karantina Adası’na bağlayan klasik döneme ait bir yol, 4 adet ada veya tepe ve bir liman tesisini tespit ettiklerini anlatan Prof. Dr. Erkanal, denizin altında bir tarihin yattığını anladıklarını belirtti.

Bu şekilde gelişen mecburiyet karşısında ekibiyle birlikte amatör dalgıçlık dersleri aldıklarını bildiren Prof. Dr. Erkanal, “yoksa suyun altında çalışma gibi bir düşüncemiz yoktu. 1997-98’de suyun altında çalışacağım aklıma bile gelmezdi. Garip bir tesadüf oldu” dedi.

19.03.2009 CNN TURK