Türkiye`deki Arkeolojik Kazılar Japonya`da Yankı Uyandırdı: Demir Çağı Yeniden Yazılmalı

994

Japon bilim adamları, Kırşehir’e bağlı Kaman-Kalehöyük’teki arkeolojik kazıların ışığında Demir Çağı tarihinin yeniden yazılmasının gerekeceğini bildirdi.

Japonya’da yayımlanan The Asahi Shimbun gazetesi, Kaman ilçesinin 3 kilometre doğusundaki Kalehöyük’te Japon bilim adamlarının sürdürdüğü arkeolojik kazılara geniş yer verdi. Kazılarda, Milattan Önce (MÖ) 1500 yıllarında başladığına inanılan Demir Çağı’nın değişik yüzyıllarına ait çok sayıda kalıntı çıkarıldığı, buluntuların geleneksel bilgileri değiştireceği belirtildi.

Tokyo’daki Ortadoğu Kültür Merkezi’nin söz konusu kazıları 1985’te başlattığını hatırlatan gazete, bölgedeki bilim adamlarının MÖ 2100 -1950 yıllarında kullanıldığı tespit edilen 5 santimetrelik bir demir bıçağa ait parçaları 2000 yılında bulduğunu yazdı. Haberde, ilk insan yapımı demir alet ve silahların MÖ 1500’lerde Anadolu’da yaşayan Hititlerin kullandığına inanıldığı, ancak kalıntıların söz konusu tarihten daha eski olduğu ifade edildi.

Japonya’daki Iwate Tarih Müzesi’nden kuratör Hideo Anakuma, geçtiğimiz yıldan bu yana söz konusu demir bıçağı ve yine Kalehöyük’te çıkarılan 2 santimetrelik demir cürufu inceliyor. Gazeteye konuşan Anakuma, “Aynı jeolojik yapıdaki farklı katmanlarda bulunan kalıntılar, bölgedeki bir demir geliştirme sürecini kesin olarak kanıtlıyor” dedi.

Japonya Anadolu Arkeolojisi Enstitüsü Başkanı Sachihiro Omura ise, “Hititler, kuzeyden düşmanlara karşı kendi ürettikleri demir silahları kullanmışlar. Demir üretimi hakkındaki sırları korumak adına, Şark boyunca uzanan büyük bir imparatorluk kurma gücüne ulaşmışlar” diye konuştu.

Kalehöyük’te bugüne kadar yapılan kazılarda sırasıyla Erken Bronz Çağı, Orta ve Geç Bronz Çağı, Demir Çağı ve Osmanlı Dönemi’ne ait kalıntılar çıkarıldı.

27.03.2009 haberler.com