Asırlık Türbe Kaldırıldı

1107

Tayakadın Mahallesi’ndeki tarihi Menteş Dede Türbesi’nde 4 tarihi mezar gece yarısı belediye ekiplerince kaldırıldı.

Osmanlı Cihan Devleti’nde önemli devlet görevlerinde bulunan Menteşzade ailesinin 4 üyesinin bulunduğu Menteş Dede Türbesi, TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmaları inşaatı nedeniyle önceki gece olduğu yerden kaldırıldı. Türbenin kaldırılış şeklinin kanunlara aykırı olduğunu ileri süren mahalle sakinleri, “Türbenin kaldırılmaması için geçen yıl Ankara’ya giderek, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’na ayrı ayrı dilekçe verildi. Ancak türbedeki mezarlar önceki gece apar topar kaldırıldı. Bu işlem hem koruma, hem de mezarlıklar yasasına aykırıdır” şeklinde tepki gösterdi.

62 yıldır Tayakadın Mahallesi’nde ikamet eden Nefise Ergün, “Yeni evler yapılacak diye bunca senelik yatırı kaldırmanın ne anlamı var? Gerekiyorsa bile, bir cuma günü en azından dualarla kaldırılamaz mıydı? Biz mahalle halkı olarak ağlıyoruz” diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Menteş Dede Türbesi’nin geri getirilmesini isteyen 62 yaşındaki Güner Yılmaz ise , “Nasıl götürdülerse yine o şekilde Menteş Dede’yi buraya getirsinler, kabrini yapsınlar. Aynı şekilde istiyoruz. Çok üzgünüz, o kadar üzgünüz ki anlatamam” dedi.

İŞLEM YASALARA UYGUN

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yetkilileri, TOKİ ve belediye yetkililerinin talebi ile herhangi bir mimari örneği ve özelliği olmayan tarihi kabirlerin en yakındaki bir caminin bahçesinde hazırlanan yere nakli için kurulun olumlu karar verdiğini söyledi. Yapılan işlemin hukuksuz olmadığını belirten kurul yetkilileri, bu tip büyük projelerde üzerinde türbe bulunmayan 4 kabrin naklinin makul ve projenin selameti için gerekli olduğunu bildirdi.

30.03.2009 Bursa Hakimiyet