Temelden Tarih Fışkırıyor

1002

Mersin’de inşaatın temel kazısından M.S. 3. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen mezarlar çıktı.

Mersin’in merkez Mezitli ilçesi Fındıkpınarı caddesi üzerinde bulunan boş arsaya Ali Sapıtmaz isimli vatandaş inşaat yapmak için çalışmalara başladı. İnşaatının ruhsatını aldığı öğrenilen Sapıtmaz kısa süre içinde temel atma kazılarını başlattı. Ancak yapılan kazıların ardından inşaat ekipleri kazılan bölgenin 4 ayrı noktasında mezarlar görünce hemen Sapıtmaz’a haber verdi.

Bunun üzerine ise Sapıtmaz polisi, polis ekipleri de Mersin Müzesi görevlilerini arayarak durumu bildirdi. Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu da ekiplerle birlikte temele gelerek çalışmaları inceledi. Bulunan mezarlarda inceleme yapan Mersin Müzesi yetkililerinin yaptığı çalışmada, söz konusu mezarların M.S. 3 veya 4. yüzyıla ait olduğunu tahmin ettiklerini bildiren Kaymakam Kıcıroğlu “Şu andaki tespitlerimize göre 4 mezar görünüyor. Birinde kazı çalışmaları tamamlandı. M.S. 2 veya 3 yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Çalışmaları Müze Müdürlüğü yetkilileri yürütüyor. Mezarlardan bol miktarda gözyaşı şişeleri, 1 adet sikke ile 1 adet bronz parça çıktı. 8 kişiye ait olduğunu tahmin ettiğimiz bir mezar grubu var burada. İnşaatın geleceği konusunda ise Adana Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü karar verecek” dedi.

Çalışmaların tamamlandığı Kuzey bölümündeki mezara zarar verilmediğini diğer mezarların durumunun ise inceleneceğini belirten Kaymakam Kıcıroğlu “Özellikle vatandaşlarımızın bu tür çalışmalarda çok dikkatli olmaları gerekmekte. Her aşamasında müze yetkililerle irtibat kurmalarında fayda var. Bu tür tarihi varlıkların korunarak gün yüzüne çıkarılması için hassas olunması ve kötü niyetlilere karşı tedbirli olmak gerekiyor” diye konuştu.

İnşaat sahibi hakkında da savcılıkça adli kovuşturma başlatıldığını ifade eden Kıcıroğlu “Kendisine inşaata başlamadan evvel emniyet görevlilerimizce ?Dikkatli olun. Buradan tarihi eser çıkabilir. Böyle bir durumda hemen bize haber verin’ uyarısı yapılmış. Ancak ortada bir gecikme olduğu için savcılık tarafından kovuşturma başlatıldı” diye konuştu. Kazıların Mersin müzesi görevlilerince devam ettirileceğini belirten Kaymakam Kamil Kıcıroğlu, inşaatında 24 saat polis koruması altında tutulacağını kaydetti.

01.04.2009 Haber Türk