Efes Antik, Pompei’e Karşı

1097

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, antik kentler arasında ziyaretçi sayısı bakımından uzun yıllardır birinciliği elden bırakmayan İtalya’daki Pompei kentinin ”tahtını sallıyor”.İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, antik kentler arasında ziyaretçi sayısı bakımından uzun yıllardır birinciliği elden bırakmayan İtalya’daki Pompei kentinin ”tahtını sallıyor”. İtalya’nın Campania bölgesinde, Napoli kenti yakınlarında bulunan, 1990’larda yılda 3 milyon kişinin ziyaret ettiği, 2000’lerin başında ziyaretçi sayısı 2.2 milyona gerileyen Pompei, 2007’nin ardından 2008’de de yüzde 10’un üzerinde ziyaretçi kaybederken, Efes son on yılda ziyaretçi sayısını düzenli şekilde artırıyor.

Geçen yıl 1 milyon 582 bin 211 ziyaretçiye ev sahipliği yapan Efes, giderek daha fazla ziyaretçi alarak, Pompei ile arasındaki farkı kapatıyor ve dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava arkeoloji alanı olma yolunda ilerliyor.

AVANTAJLARI FAZLA

Selçuk Müzesi Müdürü Cengiz Topal, yaptığı değerlendirmede, Efes’in son 10 yıl içinde ziyaretçi sayısını her yıl yüzde 5-10 oranında artığını belirterek, antik kentin uluslararası anlamda her geçen gün daha tanınır hale geldiğini söyledi. Efes’in Kuşadası ve İzmir limanlarına yakınlığının önemli bir avantaj olduğunu dile getiren Topal, çok önemli bir ticaret, kültür merkezi olan antik kentin yakınlarında bulunan Meryem Ana Evi ve St. Jean Kilisesinin de ziyaretçi sayısına katkıda bulunduğunu bildirdi.

Pompei’de olduğu gibi Efes’te de oldukça geniş alanda çok iyi durumda bulunan kalıntıların olduğunu ifade eden Topal, ”Şu ana kadar Efes’in sadece yüzde 25’i kazılabildi, tüm yan faktörleri bir kenara bırakırsak, Efes kendi başına, büyüklüğü ve önemiyle görülmeye değer” diye konuştu. Kruvaziyer turizminin ziyaretçi sayısının artmasına katkıda bulunduğuna işaret eden Topal, İzmir ve Kuşadası limanlarına gelen gemilerin, tur programlarında ilk sırayı her zaman Efes’in aldığını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, katıldığı yurt içi ve yurt dışında turizm fuarlarında Efes’in tanıtımına ayrı önem verdiğini belirten Topal, ”Ziyaretçi sayısı 2 milyona yaklaşıyor, bu da bizi çok mutlu ediyor” dedi. İtalya’nın Napoli Bölgesinde bulunan, MS 79 yılında Vezüv yanardağının patlaması sonucu lavlar ve küller altında kalan Pompei, yanardağ kalıntılarının sağladığı doğal koruma nedeniyle son derece iyi korunmuş bir antik kent olma özelliğini taşıyor. Eski Roma kentleri hakkında günümüze önemli bilgiler taşınmasını sağlayan Pompei, azalan ziyaretçi sayısına karşın, hala dünyanın en çok ziyaretçi alan arkeolojik alanı unvanını elinde bulunduruyor.

03.04.2009 Yeni Asır