Yazılıkaya Yok Oluyor

1060

Güner Sümer, “Frigya Vadisi Eskişehir için bir nimettir”

Çevre Derneği Başkanı Doç Dr. Güner Sümer dün yaptığı açıklamada, Frigya Vadisi’nin yeterince korunmamakta ve tanınmamakta olduğunu söyledi. Sümer, Frigya Vadisi’nin gerekli hizmetler verildiği takdirde ülke turizmine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Sümer, “Frigya’nın en önemli simgesi olan Yazılıkaya Mabedi çatlamış olup, göz göre göre yok olmaktadır. Frigya Vadisi için güç birliği şarttır. Üç belediye, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve sivil toplum örgütleri birlikte hareket ederek, vadi turizme kazandırılmalıdır” dedi.

Çevre Derneği Başkanı Doç Dr. Güner Sümer dün yaptığı basın açıklamasında, Frig Uygarlığı’nın ulusal ve uluslararası düzeyde önemli bir tarihi, arkeolojik ve kültürel varlık durumunda olduğunu ifade etti. Bir anlamda dünya kültür varlığı niteliğinde olan Frigya Vadisi’nin Eskişehir için bir nimet olduğunu belirten Sümer, “Frigya Vadisi yeterince korunmamakta ve tanınmamaktadır. Gerekli hizmetler verildiği takdirde ülke turizmine önemli katkılar sağlayacaktır. Frigya’nın en önemli simgesi olan Yazılıkaya Mabedi çatlamış olup, göz göre göre yok olmaktadır. Frigya Vadisi için güç birliği şarttır. Üç belediye, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve sivil toplum örgütleri birlikte hareket ederek, vadi turizme kazandırılmalıdır” dedi.

03.04.2009 Sakarya Gazetesi