İzmir’de ‘Sabetay Sevi’nin Evi Bulundu

1861

61285İkiçeşmelik yolu üzerinde yapılan kazılarda, Sabetay Sevi’nin evi bulundu. Sabataycılar evin ibadethane yapılmasını istedi.

Sabetaycılığın kurucusu Sabetay Sevi’nin doğduğu ev olduğu iddia edilen bina, Agora kazılarının önünü açmak için yapılan yıkım çalışmasında ortaya çıktı.

Sabetayistler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden binanın restore edilerek ibadete açılmasını isterken Büyükşehir yetkilileri ise binanın onarıldıktan sonra kazı evi olarak değerlendirileceğini açıkladı.

Tarihi Roma Agora’sını görünür kılmak için İkiçeşmelik yolu üzerinde yapılan kazılarda, 17. yüzyılda İzmir Agora’da doğduğu belirtilen Sabetay Sevi’nin evi olduğuna inanılan bina ortaya çıkarılmıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen çalışmalarda, binanın son yıllarda “çöp ev” olarak kullanıldığı öğrenildi.

Amerika, İsrail ve Türkiye’deki Sabetayist derneklerinin binanın ibadete açılması için belediyeye baskı yaptığı da öğrenildi. Ancak bu ibadethanenin ne olacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

08.04.2009 Dünya Bülteni Haber