Urfa Kalesi Onarılıyor

795

urfaKültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan alınan izin ile Kültür ve Turizm Bakanlığının onayı doğrultusunda; İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Şanlıurfa Kalesi’nin restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulmüttalip, Akdemir, İl Kültü Müdürü Selami Yıldız, Proje Müteahidi ile birlikte Kale Eteğinde devam eden restorasyon çalışmaları ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

Devam eden çalışmalarla ilgili olarak yetkililer “Şanlıurfa Kalesi yapıldığından bu yana ciddi anlamda tamirat ve onarımdan geçmemiş. Tarihte ilk defa restorasyonu yapılan projeler çıkarttık. Bunlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan geçti. Koruma kurulundan geçen proje, şu anda milimetrik olarak uygulanıyor. Bu projenin tamamlanması için yaklaşık 450 gün süre vermiştik ama bu süreyi projenin mütahidi 180 iş gününe indirdi. Kalenin restorasyonu kale eteği restorasyon çalışması 180 gün içersinde bitecek.

Bu çalışmalarda öncelikli olarak Aslan Burç önem arz etmekte idi. Burada bazı yarılmalar ve birtakım yıkılmalar olmuştu. Yıkılma tehlikesi arz ediyordu. Aslan burçtan başlatılarak kalenin tümü restore edildi. Tarihi kalenin restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı 2 milyon TL ödenek ayırdı. Bu paranın 200 bin TL’si proje ve röleve çalışmaları için kullanıldı. 1 milyon 800 bin TL’si ise kalenin restorasyonuna ayrıldı. Özel idare olarak bu projeyi 1 milyon 300 bin TL’ye ihale ettik. Kale eteğindeki çalışmalara ise Özel İdare olarak 500 bin TL harcadık. Kültür Bakanlığının kale eteğinin çevre düzenlenmesine 800 bin TL katkısı oldu. Bu çalışmalar Temmuz ayına kadar bitirilecek.

Kalenin çevre düzenlemelerinin yanı sıra ışıklandırılması yapılacak. Işıklandırma çalışmaları da Harran Üniversitesi ile ortaklaşa olarak devam ediyor. Bu çalışmalar tamamen bittikten sonra ise kalede kazı çalışmaları başlayacak. Haleplibahçe projesinin tamamlanmasının ardından buraya bir teleferik yapmayı planlıyoruz. Yaklaşık on yıldır bu bölgede ciddi anlamda bir restorasyon çalışması yapılmamıştı. Bu çalışmalar bittikten sonra Kale Eteği ve çevresi daha iyi bir görünüme kavuşacak.”

Bu arada yetkililer, geçtiğimiz yıl Halil İbrahim Buluşmaları çerçevesinde Topkapı Sarayı’ndan getirtilen Halil İbrahim Tenceresinin, bu kez heykelini Hz İbrahim’in makamının yanındaki bahçede yapılacağını söyledi.

07.04.2009 sanliurfa.com