370 Adet Tarihi Eser Ele Geçirildi

885

marasKahramanmaraş’ta düzenlenen operasyonda, Roma ve Helenistik döneme ait olduğu belirtilen toplam 370 adet tarihi eserin ele geçirildiği bildirildi. Eserleri satmak üzere yakalanan 2 kişinin, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildiği bildirildi.

Kahramanmaraş- İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, yapılan bir ihbar sonucu düzenledikleri operasyonda, 370 adet tarihi eser ele geçirildiler. Yapılan bir ihbar sonucu, Malatya’da bulunan 2 şahsın ellerinde bulunan tarihi eserleri satmak için müşteri aradığını belirledi.
Bu şahısların Kahramanmaraş’a geleceğine dair bilgi alan ekipler, Göksun ilçesi Kireç köyü yakınında yol kontrol çalışması başlattı. Yapılan aramada Roma Helenistik dönemine ait toplam 370 adet tarihi eser ele geçirildi.

Yetkililer, aramada, 120 adet gümüş sikke, 184 adet bronz sikke, 15 adet çanak-çömlek, 38 adet cam süs eşyası, 5 adet mühür ile 8 adet eski dönemi ait tarihi obje bulunduğunu belirttiler.

Ele geçirilen tarihi eserler Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. İsmi açıklanmayan ve gözaltına alınan 2 kişinin ise jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildiği bildirildi.

08.04.2009 Cumhuriyet