Avrupa’nın En Büyük Yığma Kalesi Gaziantep’te

1630

antepyigmaGaziantep’in Oğuzeli ilçesi Gündoğan köyünde bulunan Tarihi Tilbaşar Kalesi Avrupa’nın en büyük yığma kalesi olarak gösteriliyor.

Oğuzeli ilçesinin yaklaşık 12 kilometre güneydoğusundaki Gündoğan köyünde yer alan Tilbaşar Kalesi, M.Ö. 3000 yıllarına kadar giden ve tunç çağlarından itibaren iskan görmesinden dolayı oluşan birikimle oldukça yüksek görünen Tilbaşar Höyüğü’nün üzerinde yapıldığı söyleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan köy sakinlerinden Erol Türkmaya, tarih öncesi devirlerden sonra klasik çağlarda da, yakınında kurulmuş olan ve Abara ismi ile anılan antik kentte yerleşimin devam ettiğini belirtti. Türkmaya, “Tilbaşar Kalesi, M.S. 11. ve 12. yüzyıllarda Haçlı Seferleri sırasında, önemli ticaret yollarına ve stratejik kavşaklara hakim ve yüksek bir tepeye (höyük) sahip olduğundan yeniden ele alınmış, höyüğün etrafında oluşan şehir bir sur ile çevrilmiş ve höyüğün üzerinde de sağlam bir kale inşa edilmiştir. O zamanki adı olan Tel-Başir, sonradan Tilbaşar olarak anılmaya başlanmıştır. 1995 yılında Yrd. Doç. Dr. Rıfat Ergeç başkanlığında Gaziantep Arkeoloji Müzesi ile Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nün birlikte yürüttüğü arkeolojik kazılarda höyük eteklerinde Eski Tunç Çağı, Bizans, Eyyubi ve Haçlı dönemlerine ait yerleşim yerleri ortaya çıkarılmıştır” dedi.

Türkmaya, kalenin, Avrupa’nın sayılı büyük höyüklerinden olduğunu ifade ederek, “Tilbaşar Höyüğü üzerinde yer yer Haçlı dönemi kalesinin kesme taştan duvar kalıntıları ile hemen önünde Türk ve Haçlı ordusunun büyük bir savaşa tutuştuğu şehir surlarının, toprak yığıntısı haline gelmiş kalıntılarını görmek mümkündür. Günümüzde Tilbaşar Kalesi yıkılmış, yalnızca sur ve burçlarına ait bazı izler görülebilmektedir. Bunlar da kalenin yeterince mimari yapısı hakkında yeterli bilgiyi vermemektedir. Kalenin girişi ile merdivenlerine ait bazı izler dikkati çekmektedir. Biz Gündoğan köyü sakinleri olarak kalenin turizme de kazandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

08.04.2009 gaziantephaberler.com