Danıştay, Yedikule Hisarı’nın Tahliyesini Onadı

861

Şehristanbul Derneği Başkanı Atilla Tuna, Danıştay 13. Dairesi’nin, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin tarihi Yedikule Hisarı’nı 30 yıllığına kiralayan şirketin tahliyesiyle ilgili 2006 yılında verdiği kararı onadığını bildirdi.

Tuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazine adına kayıtlı olan ve daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilen tarihi Yedikule Hisarı’nın, 2004 yılında Maliye Bakanlığı tarafından geri alındığını hatırlattı.

Maliye Bakanlığı’nın daha sonra bu ”1. derece eski eser” niteliğindeki yapıyı özelleştirerek Swiss Turkish International adlı şirkete 30 yıllığına tahsis ettiğini belirten Tuna, daha sonra şirketin yapı içinde uygulayacağı değişiklikleri içeren projenin Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulduğunu anlattı.

Tuna, projeye ilişkin İstanbul 1. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun da Yedikule Hisarı’nın tescilli bir yapı olması nedeniyle uzun süreli kiralanmasının uygun olmadığı, ancak günlük olarak kullanılabileceği, içinde inşaat yapılamayacağı yönünde bir karar aldığını bildirdi.

Tuna, bu karara rağmen Yedikule Hisarı’nın 30 yıllığına şirkete kiralandığını ifade etti.

Bunun üzerine dernek olarak, Yedikule Hisarı’nın şirkete tahsisinin iptali için İstanbul 1. İdare Mahkemesi’ne 2004 yılında başvurduklarını kaydeden Tuna, bu süreç içinde yapıyı kiralayan şirketin ”Yedikule Hisarı’nın içine sahne inşa ettiğini, tescilli 3 ağacı kestiğini, zemine dozerler sokarak Osmanlı döneminden kalan mezarları yıktığını” ileri sürdü.

İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 2006 yılında hisarın tahliye edilmesine karar verdiğini belirten Tuna, bunun üzerine İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’nın İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin kararının bozulması için Danıştay’a başvurduğunu hatırlattı.

Tuna, Danıştay 13. Dairesi’nin de bu başvuruyu inceledikten sonra İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 2006 yılında verdiği tahliye kararını uygun bularak onayladığını belirtti.

08.04.2009 Zaman