Mezarda Biberon Bulundu

1346

biberonAntalya’nın tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan Doğu Garajı Antik Mezar Kazısı devam ediyor. Kazıda bulunan mezar sayısı 576’a ulaştı. Ancak bu mezarlar arasında en dikkat çekici olanı minicik olanlar… Bu mezarlar 1700 yıl önce ölen bebeklere ait. Bir bebek mezarında bulunan topraktan yapılmış biberon ve mama kaplarıysa kazıdaki en ilginç eserler arasına girdi.

Doğu Garajı’ndaki Nekropol yani antik mezar kazısında 13’üncü aya girildi. 8 bin metrekarelik alanda 12 arkeolog ve 25 işçinin sürdürdüğü kazılar sonucunda bulunan mezar sayısı da 576’u ulaştı.

Kazı alanında 12’si basamaklı olmak üzere 20 adet oda mezarı, 6 adet kapaklı mezar da bulunuyor. Bu da nekropolün 700 yıl boyunca farkla medeniyetler tarafından kullanıldığını ortaya koyuyor. Ayrıca bu kazı sonucunda Antalya’nın tarihi Millattan Önce 3’üncü Yüzyıl’a kadar uzandı. Yani Antalya Medeniyeti, 100 yıl daha yaşlandı.

Antik Mezar Kazı Alanı’nda gün geçtikte yeni ve ilginç bulgulara rastlanıyor. Mezarlar arasındaki minicik çukurlar dikkat çekiyor. O çukurlar tahmin ettiğimiz gibi bebek mezarları.

O zaman tıp gelişmediği için hem bebek ölüm hızı çok yüksekti, hem de doğum sırasında bebek ve annenin öldüğü vakalar çok oluyordu. Onin için işte bu şekilde içinde topraktan biberonlar olan mezarlar ortaya çıktı.
Mezardaki diğer yeni bir bulguda kireç kuyusu oldu. Bu çukura konan mermerler, yüksek ısıda eritelerek kirece dönüştürülüyormuş. O kireçler de yapı malzemesi olarak kullanılıyormuş.

09.04.2009 Kanal VIP