Selçuk Belediyesi, Antik Kiliseye Koruma Çatısı Yaptı

1190

kiliseİzmir’in Selçuk ilçesindeki Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Kilisesi’nde, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Büyükkolancı tarafından devam ettirilen kazılara belediyenin desteği sürüyor.

Son çalışmalarla zamanında duvarları tamamen mermer plakalar ve resimlerle kaplı olan kilisenin günümüze ulaşabilmiş tek bölümü olan şapeldeki (küçük kilise) duvar resimlerinin korunması için yapılan koruma çatısı tamamlandı.

Bu bölümdeki niş içinde ortada Hz. İsa, sağda St. Jean ve solda İzmirli Timoteius’un resmedildiği şapeldeki duvar resimlerini hava şartlarından korumak için yapılan, zamanla yer yer çürüyen ve çöken çatı, kazı heyeti tarafından hazırlanan ve İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylanan proje gereğince yeniden inşa edildi.

Açık hava şartlarına dayanıklı ahşaptan imal edilen ve üzeri kiremitle örtülen çatının bütün malzeme masrafları belediye tarafından karşılandı.

İlçenin kültür varlıklarının korunması için üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiklerini belirten Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, “Toprak altından çıkarılan eserler, yüzyıllardır kendilerini koruyan dengeli bir ortamı kaybetmekte ve dış etkilere açık hale gelmektedir. Bunların bilimsel teknikler kullanılarak korunması ve kazıların buna göre planlanması temel anlayıştır.” dedi.

16.04.2009 haberler.com