St. Simon Manastırı’nda Tarih Yok Oluyor

1956

2wjyorpt1Tarihi eselerini sergileyecek yer bulamayan Hatay’da var olanlar da korunma sorunu yaşıyor. Bunlardan biri de Antakya’ya 18 kilometre uzaklıkta olan ve Terk-i dünya tarikatının merkezi olarak bilinen St. Simeon Manastırı’nın içindeki tarihi eserler. Bu eserlerin gün geçtikçe tahrip edilmesi dikkat çekiyor.

Hatay’ın Aknehir Belediye Başkanı Mehmet Mübarek, belde sınırları içerisinde yer alan ve içerisinde kilise, vaftizhane, sarnıç ve diğer mimari kalıntıların bulunduğu St. Simeon Manastırı’nda son yıllarda birçok tahribatın gerçekleştiğini ve bunu önlemek için tedbir alma noktasında eksiklikler bulunduğunu söyledi.

Başkan Mübarek, Aknehir beldesinin gerek kültür gerekse turizm alanında önemli bir bölge olmasına karşın kıt belediye imkânları nedeniyle çoğu projeye imza atamadıklarını ifade etti.

Mübarek, özellikle belde sınırları içerisinde yer alan St Simon Manastırı’nın gün geçtikçe kötüye giden gidişatı hakkında önlem alınması noktasında gerekli yardımın yapılmasını istedi.

Belediye Başkanı Mehmet Mübarek, “St. Simeon Manastırı’nda son zamanlarda bazı farklılıklar yaşandığını gözlemliyoruz. Eksiklikler gün geçtikçe artıyor. Gelen turist bir parça alıyor giden bir parça koparıp gidiyor. Bu konuda acil bir önlem alınmadığı takdirde yakında manastırdan eser kalmayacağından endişe ediyoruz.” dedi.

ST. SİMEON MANASTRI

Stilitler tarikatının kurucusu Saint Simon Stilit (İ.S.389- 459) olarak kabul ediliyor. Kilikya ile Suriye’nin birleştiği sınır bölgede doğduğu ve genç yaşta Antakya’da yaşamaya başlayan Simon bir manastırda aldığı temel din eğitiminden sonra kendini kentin dışında bir hücreye kapatır. Burada 3 yıl yaşadıktan sonra kentin yakınında bir dağa çıkarak, burada kendini bir kayaya zincirler ve çevresine çizdiği bir çemberin dışına çıkmadan yaşamaya başlar. Sabrı, dayanıklı, inancı kısa zamanda duyulduğu ve Hıristiyanlık dünyasının her yanından hastalar, dertliler, çaresizler Simon’a akın etmeye başlar.

Milattan sonra altıncı yüzyılda St.Simon adına buraya bir manastır yapıldığı belirtiliyor. Burada inzivaya çekilen St. Simon’un, 20 metre yüksekliğindeki taş sütun üzerinde 45 gün yaşar. Denizden yüksekliği 479 metre olan bir tepe üzerinde bulunan manastır kalıntıları, bin 500 metre kare alan üzerinde bulunuyor.

17.04.2009 haberler.com