Göbeklitepe’nin Kitabı Yazıldı

1383

kitapTaş Çağı Avcılarının Gizemli Kutsal Alanı GÖBEKLİ TEPE En Eski Tapınağı Yapanlar başlığı ile yeni bir kitap çıktı.

Taş Çağı Avcılarının Gizemli Kutsal Alanı GÖBEKLİ TEPE En Eski Tapınağı Yapanlar başlığı ile Türkiye’ de Arkeoloji ve Sanat yayınları tarafından yayınlanan kitabında Göbekli Tepe kazı başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt Göbekli Tepe ile ilk karşılaşmasını, kazıların başlangıcını ve sonuçlarını anlatıyor.

Kitabın arka kapağında yer alan önsözde Klaus Schmidt şöyle yazıyor:

Yaklaşık 12.000 yıl önce, Fırat ve Dicle Nehirleri arasında kalan bölgede, insanlık tarihinin en önemli değişimlerinden biri yaşanmaktaydı. İnsanoğlu avcı-toplayıcı bir yaşam tarzından, yerleşik hayata, çiftçi-üretici düzene geçmek üzereydi. 12.000 yıl öncesinin avci toplayıcılarının bu geçiş döneminde, sandığımız gibi mütevazi ve basit bir yaşam tarzıyla yetinmemiş olduklarını, aksine, görkemli bir evre yaşadıklarını, Göbekli Tepe’de bize bıraktıkları izlerde görebiliyoruz. Göbekli Tepe’nin etkileyici anıtsal buluntuları yetkin bir taş işçiliğini yansıtmakta, taş üzerinde kabartma tekniğiyle yapılarak aktarılan motiflerin içerik zenginliği ise karmaşık bir düşünsel düzeye ulaşıldığını göstermektedir. Tüm bu bulguların yanında, eserlerin nitelik ve nicelikleri gözlemlendiğinde, raslantısal değil düzenli bir tekrarlama şeklinde saptanabilen büyük boyutluluk, anıtsallık ve sayısal yoğunluk, arka planda olması gereken gelişkin sosyal düzenin, organizasyon ve koordinasyon kabiliyetinin ipuçlarını vermektedir. 12.000 yıl öncesinden günümüze ilettiği bu kapsamlı bilgi hazinesi ile, geçmişimizin önemli bir zaman dilimi hakkında daha önce düşünmemizin dahi mümkün olmadığı soruları üretebilmemizi sağlayan Göbekli Tepe, emsalsizliği ile biz bilim insanlarını olduğu kadar, belki daha da fazla, bulunduğu toprakların insanlarını etkileyen, haklı olarak gururlandıran eşşiz bir değerdir.

Yazar hakkında bilgi

Klaus Schmidt

1974-1983 Studium der Ur- und Frühgeschichte an den Universitäten Erlangen-Nürnberg ve Heidelberg Üniversitelerinde Pre ve Protohistorya eğitimi gördü. Aynı zamanda Jeoloji-Paleoantoloji ve Klasik Arkeoloji bölümlerinden yan bilim dalları dersleri aldı.
1983 Heidelberg Üniversitesi’nde (Prof. Dr. Harald Haupmann’nın yanında) “Die lithischen Kleinfunde vom Norşuntepe” (Norşuntepe Küçük Taş Buluntuları) isimli doktora çalışması yaptı. Yayını: Norşuntepe 1, Archaeologica Euphratica 1, Zabern, Mainz (1996).
1984-1986 Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) gezi bursu aldı.
1986-1995 Alman Araştırma Kururumu (DFG) Araştırma Bursu, daha sonra Heidelberg Universität’de bilimsel uzman kadrosunda çalıştı. Araştırma sonuçları yayını: Norşuntepe 2, Archaeologica Euphratica 2, Zabern, Mainz (2002).
1994 Göbekli Tepe’nin keşfedilişi.
1995’ten beri Göbekli tepe kazı başkanlığı.
1996-1998 DFG doçentlik tezi bursu: Funktionsanalyse der frühneolithischen Siedlung von Nevali Çori (Erken Neolitik Yerleşmesi Nevali Çori’nın İşlevsel Analizi).
1999 Erlangen Üniversitesi’nde doçentlik tezi ve hemen sonrasında Tarihöncesi ve Öntarih dersleri verdi. Bamberg Üniversitesi’nde Tarihöncesi ve Öntarih dersleri verdi. 2001’den beri DAI Doğu Bölümü Prehistorya Arkeolojisi bölüm sorumlusu.
2002 Prof. Lutfi Khalil (Univ. of Jordan, Amman) ve Prof. Ricardo Eichmann ile ortak başkanlıkta yürütülen Aqaba Kazı ve Araştırma Projesi (Kalkolitik ve Erken Bakır Metarulijisi).
2006 DAI asil üyesi.
2007 Erlangen-Nürnberg Üniversitesi’nde profesörlük.

18.04.2009 sanliurfa.com