Agora’da Kazılar Yıl Sonuna Kadar Bitecek

720

Tarihi antik kenti İzmir’le bütünleştirmeye kararlı görünen yetkililer, 2010’a kadar çalışmaların bitirileceğini açıkladı.

Dünyanın kent içinde kalmış en büyük antik agorası olarak kabul edilen İzmir Agora’daki tarihi ve kültürel zenginlikleri gün ışığına çıkartmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nin büyük destek verdiği çalışmalar yeni dönemde daha da hızlanacak.

Antik Agora’nın kentle bütünleşmesi, İkiçeşmelik Caddesi’nden geçen vatandaşların tarihi mekanı görebilmesi amacıyla bugüne kadar bölgede 25 milyon TL’ye yakın kamulaştırma yapan Büyükşehir Belediyesi, Agora’yı kentle bütünleştirebilmek için 3 etap halinde gerçekleştirdiği kamulaştırma çalışmalarının 4, 5 ve 6. etabını hayata geçirmek için harekete geçti.

15 MİLYON TL’Yİ BULACAK
2 yılda yaklaşık 25 milyon TL’lik kamulaştırma yapan Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılı sonuna kadar kamulaştırma çalışmalarını tamamlamayı planlıyor.
Yapılması öngörülen yeni etap kamulaştırma çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi’ne maliyetinin yaklaşık 15 milyon TL’yi bulması öngörülüyor.

TARİH PARKI OLACAK
Agora ve çevresini ‘Arkeoloji ve tarih parkı’ olarak düzenlemeyi planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora’nın gün yüzüne çıkabilmesi için 16.6 milyon metrekarelik alanda kamulaştırma yaptı. 3 etap şeklinde kamulaştırması yapılan alandaki çoğu binanın yıkılmasının ardından Agora’nın önünü bir perde gibi kapatan binalar ortadan kalktı. Büyükşehir Belediyesi geri kalan alanda yeni kamulaştırma yapmak için harekete geçti. 4-5 ve 6. etap kamulaştırma çalışmaları için düğmeye basan belediye yıl sonuna kadar Agora’nın etrafındaki metruk binaları yıkarak tarihi güzelliğin tamamen ortaya çıkarılmasını hedefliyor.

ÜÇ KOLDAN ÇALIŞMA
Hızlı bir şekilde sürdürülen çalışmaların tamamlanmasının ardından Agora ve İkiçeşmelik caddeleri birleştirilecek. Yıllar boyunca ihmal edilen tarihi Agora’nın çevresinin açılması ile birlikte ören yerini ziyaret eden turist sayısında da önemli bir artış olması bekleniyor. Çalışmalar üç koldan birden sürdürülecek. Bir yandan kamulaştırma çalışmaları devam ederken diğer yandan da kamulaştırılan binalar yıkılıp bu bölgelerde de kazı çalışmaları yürütülecek. Öte yandan eski metruk binalar arasına sıkışmış olan tescilli yapılar da proje kapsamında yeniden kent yaşamına kazandırılacak. Tescilli yapılar aslına uygun olarak yeniden restore edilecek. Restorasyon çalışmalarına önümüzdeki süreçte başlanacak.

19.04.2009 Yeni Asır