Dokuz Milyon Yıl Öncesine Yolculuk

1035

fosilMuğla’da dokuz milyon yıl öncesine ait zengin fosil yataklarının bulunduğu Özlüce Kazı Alanı, açık hava müzesine dönüştürülüyor. Turolian Park iki ay sonra ziyarete açılacak. Zürafa, at, domuz, fil, gergedan ve sırtlan fosillerinin yer alacağı müzede, patika yollar ve seyir tepeleri bulunacak. Çalışmaları yürüten Antropolog Prof. Dr. Berna Alpagut, seyahat acentelerinea çağrıda bulunarak parkın tur programlarına alınmasını istedi.

Muğla’nın Özlüce Köyü Kaklıca Tepesi yakınlarında, 1993 yılında ateş yakmak için çukur açan çobanlar fosiller buldu. Sonrasında kazı alanına dönüştürülen bölgede dönemin Valisi Lale Aytaman’ın talimatıyla başlayan çalışmalar devam ediyor. Dokuz milyon yıl öncesindeki Turolian dönemine ait zengin fosil yataklarının bulunduğu Özlüce Kazı Alanı’nda, Muğla Müze Müdürlüğü’nün sorumluluğunda ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Antropolog Prof. Dr. Berna Alpagut başkanlığında yürütülen kurtarma çalışmalarında, yüzey incelemeleri sonucu yedi bin metrekarelik alanda üç ayrı fosil yatağı tespit edildi. Kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosillerle çok sayıda bitki fosili gün ışığına çıkarıldı.
Fosiller Muğla Müzesi’nde oluşturulan “Dr. Lale Aytaman Doğa Tarihi Seksiyonu” salonunda sergilenmeye başlandı. Ayrıca geçen yılın ilk günlerinde Muğla Valiliği’nin girişimleriyle bölgede açık hava müzesi kurulması
kararlaştırıldı.

KAZILAR İZLENEBİLİYOR

Muğla Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin işbirliğinde yürütülen Muğla Müzesi sorumluluğundaki projeye, İl Özel İdaresi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek verdi. Turolian Park’ın ilk etabı geçen yıl kasım ayında tamamlandı. Kazıların sürdüğü alanda patika yollar oluşturuldu, seyir tepeleri yapıldı. Ziyaretçilerin fosillere zarar vermeden kazı çalışmalarına da tanıklık etmesi amaçlandı. Ancak yoğun yağış nedeniyle çevre düzenlemeleri tamamlanamadı. Haziran ayına kadar çevre düzenlemesinin tamamlanması, parkın tel örgülerle çevrilmesi ve fosillerin canlı halini yansıtan maketlerin yerleştirilmesi planlanıyor.

KAYALARIN SERTLİĞİ FOSİLLERİ KORUMUŞ

Çalışmaları yürüten Prof. Dr. Alpagut, ilk çıkan fosillerin sert yapı içinde korunduğu için hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşabildiğini söyledi. Bunların üzeri özel bir maddeyle kaplandıktan sonra Muğla Müzesi’nde oluşturulan salonda sergilendiklerini belirtti: “Ziyaretçiler fosillerin çıkarıldığı bölgeleri de gezmek istiyor. Turolian Park, eko turizm açısından önemli bir proje. Uygarlıkları görmeye gelen turistlere doğa mirasımızı gösterecek bir açık hava müzesi yaptık. Bulduğumuz fil, gergedan, zürafa, sırtlan, at ve domuz gibi omurgalı hayvan türleri bize Muğla bölgesinin 8- 10 milyon yıl önce günümüzden daha sıcak, yağışlı bir iklime, ormanlık alanlar ve geniş otlaklara sahip olduğunu gösteriyor.” Prof. Dr. Alpagut, fosil maketleri için sponsor aradıklarını söyledi.
Çalışmalar kapsamında, atıl durumdaki Özlüce İlköğretim Okulu binası kazı ekibine devredildi. Parkın kültür turizmine hız kazandırması, on binlerce turisti bölgeye çekmesi bekleniyor.

Muğla Müze Müdürü Arkeolog Şevki Bardakçı ise, yeni bulguların kentin çok zengin tarihi ve kültürel değerlerlerine katkıda bulunacağını söyledi: “Duvar yazılarından, Roma dönemine, Bizans döneminden Osmanlıya kadar çok zengin bir coğrafyadayız. Fosil yatakları milyonlarca yıl önce buranın canlılar için önemli bir bölge olduğunu gösteriyor. Turolian, günümüzden 5- 9 milyon yıl öncesinde Doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlıları içeren bir dönemdir. Adını fosillerin ilk bulunduğu yer olan İspanya’daki Turuel Havzası’ndan almış. Biz de burada açık hava müzesinin adını Turolian Park koyduk. Projenin ilk etabı başarıyla tamamlandı. Çalışmalar hızla sürüyor.”

20.04.2009 Hürriyet