Bu Karaca Roma Dönemine Ait

1479

0Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde bulunan Roma dönemine ait otlayan karaca mozaiği, Malatya Arkeoloji Müzesinde teşhire açıldı.

Arkeoloji Müzesinde düzenlenen törende konuşan Malatya Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel, içinde bulunulan haftanın Turizm Haftası olduğunu, vatandaşların kültür turizmi konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Becel, Malatya Valiliği tarafından yürütülen ”Sağlıklı Gelecek” kampanyası kapsamında hazırlanan ”Kültür Rehberleri Yetiştirme” projesi ile ilköğretim öğrencilerine Malatya’nın arkeolojik ve doğal güzellikleri hakkında bilgi verildiğini dile getirdi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Derviş Özbay da, 2007 yılının kasım ayında kazı çalışmalarına başlanan mozaiğin kazı çalışması sonunda müzeye getirildiğini, 2,5 aylık restorasyon konservasyon çalışması sonunda MS 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen mozaiğin teşhire hazır hale getirildiğini belirtti.

Özbay, mozaiklerin Zeugma Mozaikleri ile eşdeğer olduğunu anlattı.

Malatya Arkeoloji Müzesi Müdürü İzzet Esen ise Eski Doğanşehir Belediye Başkanı Hanifi Bayram’ın babası Hüseyin Bayram’ın Günedoğru köyü İçmeler mezrasındaki arazisi üzerinde bulunan mozaiklerin 15 metre bir platforma yayılmış halde olduğunu, kaçak kazı yapanların tahrip ettiği mozaikleri aslına uygun şekilde onardıkları ifade etti.

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatkar Fakültesinden öğrencilerin ve öğretim üyelerinin de onarım sırasında yardımlarını gördüklerini aktaran Esen, Malatya gibi eski tarihlerden bu yana kesintisiz iskan görmüş bir şehirde arkeolojik eserlerin korunmasına özen gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Eski Doğanşehir Belediye Başkanı Hanifi Bayram da 5 yıl önce söz konusu mozaiği gördüğünü ve yetkililere haber verdiğini, ancak 3 yıl mücadele etmesine karşılık ilgilenin çıkmadığını aktardı.

TARİHİ ESERLERİMİZE DEĞER VERMİYORUZ
Bayram, şunları kaydetti:
”Sayın İzzet Esen, bir gün beni aradı. Malatya Arkeoloji Müzesine yeni atanmış, mozaiği kurtarmak için kazı yapmak istediklerini söyledi. Mutlu oldum. Daha sonra 2007 yılının kasım ayında söz konusu çalışma ile mozaiği çıkarıp müzeye getirdiler, onarıp teşhire hazırladılar.

Millet ve ülke olarak maalesef tarihi eserlerimize değer vermiyoruz. Doğanşehir ilçesinin etrafı Roma döneminden kaldığı bilinen surlarla çevrili idi. Ancak 1946 yılından bu yana uygulanan yanlış imar politikaları ile surlar kaybolmaya yüz tutmuş durumda. Ancak hala surların kalıntıları var. Bu surları koruyabilseydik ilçemiz şu anda turist akınına uğrardı.”

Konuşmaların ardından mozaiğin açılışı yapıldı.

Roma döneminden kalan mozaik, renkli taşlardan işlenmiş, otlayan bir karaca ve önünde muhtemelen nar ağacı olduğu tahmin edilen motiflerden oluşuyor. Mozaiklerin sağlam kalan diğer kısımlarında ise dönemin özelliklerini taşıyan geometrik desenler dikkati çekiyor.

21.04.2009 Gazeteport