Danıştay Tralleis Kazılarını Durdurdu

1082

tralleisDanıştay 6. Dairesi’nin Tralleis Antik Kenti’nin kazı başkanının değiştirilmesi yönündeki kararı üzerine, antik kentteki yeni sezon kazı hazırlıkları durduruldu.

Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, 2009 yılında Tralleis’te kazı çalışması yapılabilmesi için, bakanlığın verecek olduğu kararın beklendiğini belirtti.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Yaylalı tarafından 2006 yılından bu yana yürütülen kazı ile ilgili 2009 yılı hazırlık çalışmalarının, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazının önceki başkanı Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç’in Danıştaya yaptığı başvuru üzerine durdurulduğu bildirildi.

Prof. Dr. Dinç’in kazı başkanlığının kendisinden ‘haksız’ yere alındığı ve atamanın doğru olmadığı yönündeki başvurusunu değerlendiren Danıştay, Prof. Dr. Abdullah Yaylalı’nın kazı başkanlığını yürütemeyeceği ve görevden alınması gerektiği yönünde karar verdi. Bu karar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Prof. Dr. Yaylalı’ya kazı başkanlığından alındığına dair yazı gönderildi ve çalışmalar durduruldu.
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, kendilerine tebliğ edilen karar nedeniyle kazı hazırlıklarının durdurulduğunu söyledi. Bu aşamadan sonra kazılarla ilgili alınacak her türlü kararı bakanlığın vereceğini kaydeden Aktakka, Buradaki kazıların 2009 yılında kim tarafından yürütüleceği, Bakanlar Kurulu kararı ile tekrar gündeme gelecek. Şu anda bir bekleme içerisindeyiz. Bunun bir an önce belirlenmesi, Tralleis Antik Kenti kazılarının sağlıklı olarak yürütülmesi açısından önemli. Şu anda kararı bakanlığın vereceği kararı bekliyoruz şeklinde konuştu.

21.04.2009 Nazilli Haber