Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliği

1064

karakayaKuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) öncülüğünde, Söke’ye bağlı Karakaya Muhtarlığı işbirliğiyle bölgede bulunan tarih öncesi kaya resimlerinin hem tanıtılması hem korunması amacıyla gerçekleştirilen “1. Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliği” gerçekleştirildi.

Beşparmak Dağları’nın doğasını, tarihini, kültürünü, mitolojisini, kaya yapılarını ve binlerce yıllık prehistorik resimlerini anlatan panoların oluşturduğu bir sergiyi, ilk kez resimlerin bulunduğu yerde ve aynı coğrafyada yaşayan insanlarla birlikte açıldı. Göktepe kaya resimlerine doğru yapılan yürüyüşte, o dönemin insanlarını kıyafetiyle temsil edilen gösteri, gelenler tarafından ilgiyle izlendi.

1. Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliğine Amerika’lı, Alman, İngiliz, İtalyan ve Danimarka’lı turistlerden oluşan yabancı konuklarda katıldı. İlk kez böyle bir şenliğe katıldıklarını belirten yabancı konuklar, Beşparmak Dağları’nın doğasını çok ilginç bulduklarını, resimlerin bu kadar eski olmasına çok şaşırdıklarını, Türk köylülerinin otantik kültürünü yakından gördüklerini ve çok sevdiklerini söylediler.

Etkinlikte konuşan Karakaya Köyü Muhtarı Remzi, “Biz yıllardır bu resimlerle birlikte yaşıyoruz ama hiç farkında değildik. Anneliese Pesclow bu resimleri aramak için köyümüze geldi. Sonra buraya EKODOSD geldi. Araştırmalar yaptı. Bizi de birlikte götürüyorlardı. Resimlere karşı bir heyecan duymaya başladık. Dağda hayvan bakmaya gittiğimizde bile, kayaların altında resim var mı diye bakmaya başladık. Böyle bir şenlik yapılmasına neden olan resimlerin korunması için elimizden gelen gayreti tüm köylüm ve ben gayret edeceğiz. EKODOSD’la çalışmalarımız devam edecek. Onlar bize bu güzelliklerin ve tarihin öneminin farkında olmamızı sağladılar. Bir daha ki yıl şenliklerimizin daha güzel olması için, elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de, “Belki de 9000 yıl sonra, köylülerinde dediği gibi ilk kez bu kayalıkların arasında bir şenlik yapıldığını, Anadolu’nun tarih öncesi arkeolojisine dair en önemli keşiflerinden biri olma özelliğini kazanan bu tarih öncesi resimleri ve Beşparmak Dağları’nın bu muhteşem doğasını korumak için, şenliklerin her yıl geleneksel olarak devam etmesini ve önümüzdeki yıllarda tarih öncesi resimlerin meydana çıkmasını sağlayan onursal üyemiz Anneliese Peschlow’ın da şenliklere davet edilmesine karar verildi” diye konuştu.

22.04.2009 Aydın Mücadele Gazetesi