Kazı Çalışmaları El Değiştirdi

924

6477Daha önce ekip halinde Hasankeyf’te kazı çalışmalarını yürüten Prof.Dr.A.Selam Uluçam’ın Batman Üniversitesi Rektörlüğüne atanmasıyla beraber bu görevi Batman İl Kültür Müdürlüğünde Arkeolog olarak görev yapan Feriha Baş üstlendi. Kültür Bakanlığından gönderilen yazı ile bayan Feriha Baş Hasankeyf arkeolojik kazıları üstlenirken, Prof.Dr.A.Selam Uluçam’ın eski ekibi Baş’la beraber çalışacak.

Bu yıl Hasankeyfle beraber bölgede birçok yerde arkeolojik kazılar yapılacak. Kozluk Kayıp Şehir Erzen, Batman ve Bismil sınırları arasında bulunan Demirköy ve Sinan, Beşiri ilçesi höyüktepe köyü, Batman Mardin İl Sınırındaki Derselib, Kurtalan ve Batman İl Sınırındaki harabebajar ve daha bir çok alanda bu yıl çalışmalar yapılacak. Böylece bölgemizin tarihi zenginlikleri ün salacak.

Ayrıca, Mardin’de Bulunan 10 Bin Yıllık Dara Harabeleri’nde Geçtiğimiz Yıl Gün Işığına Çıkartılan Antik Çağa Ait Tarihi Mozaiklerin Kazı Çalışması Yeniden Başlıyor.
Mardin’de bulunan 10 bin yıllık Dara Harabeleri’nde geçtiğimiz yıl gün ışığına çıkartılan antik çağa ait tarihi mozaiklerin kazı çalışması yeniden başlıyor.
Geçtiğimiz yıl yapılan kazı çalışmalarında M.S.600. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen şemsiye motifli mozaik ve çeşitli hayvan figürlü mozaikler ortaya çıkarılmıştı.

21.04.2009 Batman Postası Gazetesi