Köylülere Tarihi Eser Eğitimi

965

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, köy köy gezerek tarihi eser tahribatına karşı köylüleri bilinçlendiriyor. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, yapılan açıklamada, Erdemli ve Silifke’nin köylerinde son yıllarda tarımsal sulama amaçlı yapılan yatırımların, yeni ekim alanlarının açılmasına ve tarihi eserlerle kültürel varlıkların tahribatına neden olduğunu belirterek, bu olumsuzlukları sadece yasalar, cezalar ve polisiye tedbirlerle önlemenin mümkün olmadığını söyledi.

Son yıllarda, özellikle Erdemli ve Silifke’de tarımsal amaçlı girişimlerin, tarla alanları açma çalışmalarının tarihi eserlere zarar verdiğini, bu nedenle başlattıkları “Arkeolojik Yok Oluş Projesi” kapsamında, köylülere eğitim verdiklerini aktaran Durugönül, şunları kaydetti:

“Tarihi eser tahribatının önüne geçmek için köy okullarında öğrencilere ve köylülere yönelik konferanslar düzenleyerek, onları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Yine bu kapsamda arkeoloji grubu öğrencileri slayt gösterileri ve fotoğraf sergileri açıyor, kendi harçlıklarından biriktirdikleri paralarla defter, kalem, kalem tıraş ve kitap alarak öğrencilere hediye ediyor, onlarla kaynaşıyor. Bu çalışmalarımızı, olumlu sonuçlarını görünceye kadar sürdüreceğiz.”

Prof. Dr. Durugönül, yöredeki tarihi eser tahribatıyla ilgili rapor hazırlayarak Mersin Valiliğine sunduklarını sözlerine ekledi.

23.04.2009 Yenişafak