DPÜ’de Arkeoloji Sempozyumu

871

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından 2.si gerçekleştirilecek olan ‘Arkeoloji Sempozyumu’ 28-29 Nisan tarihlerinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılacak.

Sempozyumda yurtiçi ve dışından katılacak çok sayıda bilim adamı ve araştırmacı, yaptıkları çalışmalarla ilgili bildirilerini sunacaklar. Oturumlar sonunda bilim adamları ve araştırmacılar, sunulan bildiler üzerinde tartışma da yapacaklar.

Türkiye’deki çeşitli arkeolojik çalışmalar hakkında bildirilerin sunulacağı sempozyumun ilk gün oturumlarında Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu Alaca Höyük yeni dönem kazıları, Doç. Dr. Şevket Dönmez Oluz Höyük arkeoloji kazıları 2007-2008 dönem sonuçları, Doç. Dr Taçiser Tüfekçi Sivas Kütahya bölgesinde iki Frig yerleşmesi Fındık Asar Kale ve Doğuluşah Kalesi, Ahmet İlaslı ve Mevlüt Üyümez, Afyonkarahisar arkeolojik kazıları, Doç. Dr Hakan Sivas Eskişehir Bölgesinden İlk Tunç çağı’na ait yeni yerleşmeler, Doç. Dr. Özdemir Koçak İç Anadolu bölgesi’nde kültürel ilişkiler, Yrd.Doç.Dr Sema Sandalcı Trakya Herası üzerine yaptıkları çalışmalarla ilgili bildirilerini sunacaklar.

Prof. Dr. Samuel M. Paley, 18. ve 19 yüzyılda Amerika’da eski eser koleksiyonculuğu: Buffalo Bilim Müzesi ışığında adlı bildirisini sunarken, Yrd.Doç.Dr. Elif Genç Buffalo Bilim Müzesi’nde bulunan Anadolu kökenli eserler, Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı, Patara tiyatrosu, Yrd.Doç.Dr. Figen Çevirici, Polyksena Lahdi’nin ikonografik açıdan değerlendirilmesi başlıklı bildirilerini sunacaklar.

Özellikle Seyitömer Höyüğü ve kazı bulgularının ele alınacağı sempozyum birinci günün son ve ikinci gün oturumlarında bilim adamları ve araştırmacılar Seyitömer Höyüğü arkeolojik kazıları ve bulguları konusunda bildiriler sunulacaklar.
Sempozyumda, Seyitömer Höyüğü arkeolojik kazılarıyla yakından ilgilenen Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, Doç. Dr. Gürsel Yanık ile birlikte “Seyitömer Yerleşmesinde Kullanılan Kayaç Türleri” bildirisini, Prof. Dr. Thomas Drew ile Metin Türktüzün Kütahya Seyitömer Höyük Kazısı’ndan ve Arkeoloji Müzesi’nden Yazıtlı kap örnekleri başlıklı bildirilerini sunacaklar.

24.04.2009 Mynet Haber