Yassıada Sualtı Arkeoloji Turizmine Açılıyor

1015

Bodrum açıklarındaki Yassıada etrafında barındırdığı 12 batık sayesinde su altı arkeoloji dalışı işinmükemmel bir yer konumunda. Bölgenin dalış turizmine açılması için hazırlanan proje ve tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı. Proje hayata geçirildiğinde dünyaya örnek olacak.

Bodrum açıklarındaki 1. derece doğal sit alanı olarak tescillenen ve etrafında 12 batığın bulunduğu Yassıada’nın sualtı arkeoloji turizmine kazandırılması için çalışma başlatıldı. Turgutreis beldesinden iki mil uzaktaki Yassıada’nın dalış turizmine açılması için hazırlanan proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanarak uygulama aşamasına geçti. Bakanlık, Muğla Valiliği, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Turgutreis Belediyesi arasında yapılan protokolle, Yassıada’nın dalış turizmine açılması için belediyenin yapacağı tesislere de onay verildi.

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Murat Süslü, son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sualtı dalış turizminin büyük bir gelişme gösterdiğini belirtti. Türkiye’nin sualtı arkeolojisi ve batıkları konusunda başka ülkelerle kıyaslanamayacak kadar zengin ve cazibeli bir alan olduğunu kaydeden Süslü, Yassıada Batıkları Sualtı Örenyeri’nin dünyada ‘ilk örnek’ olacağını kaydetti. Turizm Müdürü Süslü, şunları dile getirdi: “Sualtı arkeoloji alanında dünyaca ünlü Yassıada bölgesinin ve batısındaki Roma çağına ait amphora kırıkları ve batığını bulunduğu Çatalada’nın ‘Yassıada Batıkları Sualtı Örenyeri’ olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün emirleri doğrultusunda, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nün denetiminde, Perge, Phasselis ve Efes ören yerleri gibi düzenlenerek kontrollü ziyarete açılması ülkemiz su altı arkeoloji turizmine büyük yarar sağlayacaktır.”

Su altında korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu alanlara sportif amaçlı dalışın yasak olduğunu hatırlatan Süslü, bakanlıktan izin alınarak araştırma ve kazı yapılabildiğini dile getirdi. Yassıada’nın koordinatlarıyla birlikte Resmi gazetede yayınlanarak yasak dalış bölgesi içinde yer aldığını bildirdi. 1961-1983 yılları arasında kazı heyetinin Ada’yı kamp yeri olarak kullandığını dile getiren Süslü, şu bilgileri verdi: “Barakaların zemin ve duvarları kullanılarak gözlem evi, bilet gişesi, ilk yardım odası, tuvalet, duş, depo, kafeterya, konferans odası, çalışma odası, kompresör odası ve basın odası gibi ihtiyaçları içeren proje, İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ve Müzemiz Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanmış Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararıyla onanmıştır.”

24.04.2009 Zaman