Göbekli Tepe’de Üç Taş Çember

1584

gobekli110 yıl önce, Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin kuzey sınırında harika bir arkeolojik keşif yapıldı. Üç Megalitik taş çember binlerce yıl önce şu anda Göbekli Tepe’nin olduğu yerde kasten toprağa gömülmüştü. Şaşırtıcı olan tarih ve bağlamıdır. Bu Megalitik taş çemberler Stonehenge’de inşa edilen ilk taş çemberden 7000 yıl daha yaşlıdır ve bir avcı-koleksiyoncu toplum tarafından inşa edilmiştir.

Göbekli Tepe’deki taş sütunlar 10 ila 20 ton ağırlığında, en büyüğü 50 ton ve en uzak taş ocak 500m uzaklıktadır. T-şeklindeki monolitler 3m yükseklikte olmasına rağmen her çemberin ortasındaki taş daha uzundur. En büyük sütun 9m yükseklikte ve tamamlanmamış olarak taş ocağı yakınlarında bulundu.

Göbekli Tepe şimdi Türk ve Alman arkeologlar tarafından çalışma kapsamında, ilk kazı 1994 yılında gerçekleştirilmiştir. Tepe yerel çiftçiler tarafından tarım amacıyla kullanıldı ve özel bir arazi üzerindeydi. Çiftçilerin keşfiyler o bölgedeki kazılar başlatıldı. Bu kazı ve araştırmalarla M.Ö. 9000 yıllarına gidildi.

20.04.2009 Environmental Grafitti