Rum Kale’de Kazı Çalışmaları Başlayacak

1019

20090427_303_rumkale1Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekanları arasında önemli bir yere sahip olan ve ‘Güneydoğu’nun Bodrum’u olarak tanımlanan Rum Kale’de kazı çalışmalarının başlatılması için yapılan çalışmaların son aşamaya geldiği bildirildi.

Tarihi mekanda bir yıl önce batı ve doğu bölgelerinde başlatılan giriş ve çıkış yol düzenlemesi ve restorasyon çalışmalarının ilk etabı tamamlandı.

Yol düzenleme çalışmalarıyla rahat bir şekilde ulaşma imkanı sağlanan tarihi mekana, 30 kilometrelik bir mesafede bulunan Zeugma Antik Kenti’nden de vapur turu ile ulaşılabiliyor.

Baharın gelmesiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin arttığı tarihi mekanda, kazı çalışmalarının başlaması ile birlikte bu ilginin daha da artması bekleniyor.

Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Salih Efiloğlu, kültür turizmi açısından, Zeugma’dan sonra önemli bir merkez konumunda bulunan Rum Kale’de bu yıl mayıs ayında 60 kişilik bir ekip tarafından kazı çalışması başlatılacağını söyledi.

Kazı çalışmasının Gaziantep İl Kültür Müdürlüğü’nün başkanlığında yapılacağını ifade eden Efiloğlu, şu bilgileri verdi:

”Kazı çalışmalarımıza Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi destek oluyor. Kazı ekibinde, Müdürlüğümüz elemanlarının yanı sıra Gaziantep Müze Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan görevliler yer alıyor. Kazı ve temizlik çalışmaları için hazırlıklarımız son aşamaya geldi. Amacımız, bu çalışmaları mayıs ayında başlatıp, yılsonuna kadar devam ettirmek.”

Kazı çalışmalarının öncelikle kale duvarlarından başlatılacağını ifade eden Efiloğlu, şöyle konuştu:

”Kazılarda öncelikle, kale duvarlarının toprak dolguları boşaltılarak temizlenecek. Özellikle, kalenin, Fırat Nehri’ni gören yamaçlarındaki duvarlar ve odalar, temizlik sonrasında restore edilerek, ziyaretçilerin hizmetine açılacak. Daha önceden çevre düzenleme ve yol çalışması tamamlanan Rum Kale’de bu yıldan itibaren, yerli ve yabancı turistlerin daha rahat bir şekilde gezmelerine imkan sağlanacak.”

Rum Kale’deki kazıların en az 10 yıl süreceğini ifade eden Efiloğlu, şöyle devam etti:

”Nehir yolu ile rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilen Rum Kale, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha fazla çekmeye başladı. Zeugma Antik Kenti’ne gelen turistler, buradan güzel bir vapur yolculuğu ile 30 kilometre uzaklıkta bulunan Rum Kale’yi rahat bir şekilde görebilme imkanına sahip oluyor. Zeugma Antik Kenti ile Rum Kale arasındaki bölge, çok büyük tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındırıyor.

Bizim amacımız, uzun süreli olacağını tahmin ettiğimiz kazı ve restorasyon çalışmaları ile tarihi Rum Kale’yi kültür turizmine kazandırabilmek. Halen, günübirlik turistik gezilerin yapılabildiği bu mekanı, konaklama tesisleri de yaparak, turistlerin yatılı olarak ziyaret edebilecekleri bir mekan haline getirebilmek.”

27.04.2009 Güncel Gaziantep