Batalhüyük’teki Raylar Sökülecek

902

batalhoyukBakan Emir Verdi: Batalhüyük’teki Raylar Sökülecek.

CHP Milletvekili Yaşar Ağyüz’ün, Batalhöyük’te üzerine döşenen demir rayların kaldırılması için Meclis düzeyinde başlattığı çalışma başarıya ulaştı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilen Batalhöyük’te gelişmelere ilişkin yazılı soru önergesine cevap geldi. Bakan Ertuğrul Günay imzalı yanıtta, Batalhöyük’te demir rayların hemen sökülmesi gerektiğini bildirdi.

Batalhöyük’te Fransız Loftus firması tarafından döşenen demir raylar Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün, Büyükşehir Belediyesine iki kez tebliğine rağmen sökülmedi. Konuyu Meclis’e taşıyan Yaşar Ağyüz, Kültür ve Turizm Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, soru önergesini yazılı olarak cevaplandırdı. Günay, cevabında Asım Güzelbey’i şok edecek şu ifadelere yer verdi :

“Batalhöyük’a ilişkin Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan inceleme sonucu hazırlanan Eylül 2008 tarihli raporda alanda fiziki ve inşaat uygulamaların tespit edildiği belirtilmiştir. Bunun üzerine konu Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda değerlendirilerek, 4151 sayılı karar alındı. Söz konusu kararda, Batalhöyük üzerinde 2863 sayılı yasa, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Kasım 1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararı ve kurulumuzun Ekim 1997 gün ve 3158 sayılı kararına aykırı olarak inşa edilen ünitelerin, höyük kültür katmanlarına daha fazla zarar vermeden kaldırılması amacıyla, Müze Müdürlüğü insiyatifinde, akademisyen arkeolog ve Rölöve Anıtlar Müdürlüğü uzmanlarından oluşan bilimsel bir komisyon denetiminde derhal sökülmesine, bu sırada ise höyükte oluşan zararların rapor halinde tarafımıza sunulmasına karar verildi” denildi.

RESTORAN İZİN YOK

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Batalhöyükte demir rayların kaldırılmaması için başlattığı imza kampanyası sürüyor. Diğer yandan höyükte yer alan tarihi binanın restoran olarak işletilmesi yönünde atacağı adımlar ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ret edildi.

28.04.2009 gaziantephaberler.com