Gaziantep’teki Anıt Mezarlar İlgi Bekliyor

992

antepmezar1

Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan tarihi anıt mezarlar ilgi bekliyor.

Araban sınırları içerisinde bulunan Elif Beldesi, Hisar ve Hasanoğlu köylerindeki Roma dönemine ait 3 adet anıt mezar yetkililerin ilgisini bekliyor. Arkeologların yaptıkları çalışmalar sonucunda, bilgileri mevcut olan anıt mezarların tamamen yok olmadan, Türkiye genelindeki tarih turizmine kazandırılan tarihi eserler gibi yetkililer tarafından koruma altına alınarak gerekli restorasyon çalışmalarının yapılıp tarih turizmine açılması isteniyor.

HİSAR KÖYÜ ANIT MEZARI
Araban ilçesi Hisar Köyünde bulunmakta olan Anıt Mezar günümüze kadar sağlam olarak gelebilmiştir. Hisar Anıt Mezarı; kesme taştan düz bir platform üzerine inşa edilmiş olup, yüksek kare bir kaide üzerine oturan (4X4 metre) dört köşedeki korint başlıklı paye sütunlardan meydana gelen gövde ve bunun üstündeki piramidal çatıdan teşekkül etmiştir. Bu piramidal çatının üzerinde ise kare kesitli ve korint tipinde bir sütun başlığı mevcuttur. Ayrıca bu başlık üzerinde de şimdi mevcut olmayan bir heykelin bulunduğu düşünülmektedir. Hisar Anıt Mezarı 10-11 metre yüksekliktedir. Süsleme yönünden çok sade bir özelliğe sahip olan bu yapının kimin adına ve kim tarafından hangi tarihte inşa ettirildiği hakkında bir belge mevcut değildir. Ancak M.S 2. yüzyıl sonu ile 3. yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

ELİF BELDESİ ANIT MEZARI
Araban İlçesi Elif Beldesi, antik Sugga kenti olup, Roma dönemi yol güzergahlarını gösteren antik haritadaki bilgilere göre Dolikhe (Dülük)- Samosate (Samsat) ile Zeugma – Samosata yollarının kesişme noktası civarındadır. Elif Anıt Mezarı da tıpkı Hisar Köyündeki gibi kesme taştan inşa edilmiş olup, yüksek bir kaide üzerine oturan gövde ve gövde üzerini örten tolozlu bir örtü sisteminden oluşmaktadır. Anıt Mezarın doğu-batı ve güney cepheleri kemerli, kuzey cephesi ise duvar örülerek kapatılmış, alt orta kısmında ise dikdörtgen biçiminde bir kapı açıklığı bırakılmıştır. Anıt Mezarın gövdesini oluşturan dört hantal paye sütun yerini burada korint başlıklı sütunların üzerine oturan kemerlere bırakmıştır. Böylece yapı estetik bir görünüm kazanmıştır. Elif Anıt Mezarının örtü sistemi hakkında kesin bir şey söylenmese de kalıntılardan toloz olabileceği anlaşılmaktadır. Elif Anıt Mezarı da M.S 2. yüzyıl sonu ile 3. yüzyıl başlarına tarihlenmektedir.

HASANOĞLU KÖYÜ ANIT MEZARI
Araban İlçesi Hasanoğlu Köyünde bulunan Hasanoğlu Anıt Mezar; kare planlı bir kaide üzerine kesme taştan inşa edilmiştir. Güney ve batı cephelerinin paye-sütun ve bunların üzerine oturan kemerlerindeki mimarisinden daha estetik ve itinalı yapıldığı anlaşılıyor. Kuzey ve doğu cephelerindeki duvarların tamamı, kaidenin ise yarıya kadar olan kısmı yıkılmış olduğu görülmektedir. Bu Anıt Mezarın da M.S 2. yüzyıl sonu ve 3. yüzyıl başlarında yapıldığı arkeologların yaptıkları arkeolojik çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır.

28.04.2009 gaziantephaberler.com