Göbeklitepe’nin Belgeseli Çekilecek

928

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ŞUTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Şanlıurfa’daki turizm soruları tartışıldı. Toplantıda, kentin turizminin daha iyi tanıtılabilmesi için Hz. Adem ile Hz. Havva’nın yaşadığı yer olduğu iddia edilen 9 bin yıllık Göbeklitepe tapınaklarının belgeselinin çekilmesi konuşuldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantı ile kentteki turizmin tanıtılmaması konusu masaya yatırıldı. Toplantıya Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Fevzi Yücetepe, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız ve turizm sektörüyle uğraşan otel, lokanta, konukevi, turizm acenteliği yapan işletme sahipleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda daha önce gerçekleştirilen toplantılarda sonuç olarak çıkan Göbeklitepe’nin tanıtım yetersizliği ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Hz. Adem ile Hz. Adem’in yaşadığı yer olduğu iddia edilen Göbeklitepe’nin tanıtımı için belgesel çekimleri ile ilgili görüşler bildirildi.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, yaptığı konuşmada, kent turizminin tanıtımı için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydederek, herkesin Şanlıurfa’nın turizminin tanıtılması için çaba gösterdiğini ve göstermesi gerektiğine işaret etti.

Özel bir yapım şirketi tarafından önümüzdeki günlerde çekimlerine başlanılacak olan belgeselin National Geographic ile Discovery gibi birçok belgesel kanalında yayınlanarak, kentteki turizmin tanıtılacağı hedefleniyor.

ŞEHİR MERKEZİNE 15 KİLOMETRE UZAKLIKTA

Şanlıurfa il merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Göbeklitepe, adını bölgede bulunan taş yatır mezardan alıyor. Bölgede ilk buluntu, 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversiteleri’nin ortak projeleriyle gerçekleştirilen yüzey araştırmasında İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halef Çamlıbel tarafından bulundu. 1995 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Alman Arkeolojisi Enstitüsü’nden Arkeolog Harald Hauptman danışmanlığında yüzey araştırmaları yapılmış ve 1996 yılından bu yana Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt danışmanlığında kazı çalışmaları yürütülmektedir. Göbeklitepe’de yapılan kazı çalışmalarının finansmanı Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından karşılanmaktadır.

İngiliz David Rohl’ün ‘Efsane Bestsellen’ adlı eserinde Adem ile Havva’nın cennetten atılmasından sonra Göbeklitepe’de buluştuklarını, burada yaşamlarını sürdürdüklerini, toprağı işlemeye başladıklarını ve dolayısıyla tarımın ilk olarak burada yapılmaya başladığı ifade ediliyor. Almanya’da yayınlanan Der Spiegel Dergisi’nin Haziran 2006 sayısında da Rohl’ün kitabından alıntı yapılarak, bu habere 11 sayfa yer verilmişti. Dergide yer alan yazının Türkiye’de bazı gazeteler tarafından manşete taşınmasının ardından Göbeklitepe bir anda medyanın ilgi odağı oldu.

YAPILAN ÇALIŞMALARDA BİRÇOK TARİHİ ESER BULUNDU

Göbeklitepe’de bulunan eserler üzerinde yapılan bilimsel tespitlere göre, M.Ö 9 bin 500 yani günümüzden 11 bin 500 yıl öncesine ait bir yerleşim yeri olduğu tespit edildi. Bugüne kadar yapılan kazılarda 5 yapı katına rastlandı. Yapılan arkeolojik kazılar olağan dışı buluntularıyla dinsel-kutsal bir merkez olduğu kanısını uyandırıyor. Höyüğün çevresinde büyük kireç taşı ocakları yer alıyor. Atölye ve işlik yeri olarak kullanılan ve bir aslan stelinin bulunduğu alandaki yapılar, ana kaya üstüne oturmuş durumda. Kazılarda bulunan alet ve araçların iyi kalitede çakmaktaşından yapıldığı görülüyor. Bazalttan satır, havan, öğütme taşı gibi yüzey buluntularının yanı sıra kazıda, kazı bezekli taş kap parçaları gibi bazalt ve kireç taşından çok zengin çeşitlenmesi olan buluntular elde edildi.

Göbeklitepe’de çıkarılan ilginç buluntular arasında heykel çaları, timsahı temsil eden bir sürüngen kabartması, ağzı açık dişleri korkutucu bir şekilde betimlenen bir canavar kafası, erkeklik organı abartılı olarak tasvir edilmiş bir başka heykelcik ve o dönem insanlarının inançlarını yansıtan buluntular yer alıyor.

28.04.2009 Bursa Hakimiyet