Keşfedilmeyi Bekleyen 1500 Yerleşim Yeri

856

45313Vali Veysel Dalmaz, Sivas’ın çok eski dönemlerden kalma 2 bin 22 yerleşim yerine sahip olduğunu, ancak bu yerleşim yerlerinden sadece bininin bilindiğini, bin 500’nün ise keşfedilmeyi beklediğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce her yıl düzenlenen ‘Kurtarma kazıları, sondaj, çevre düzenleme, temizlik ve müze çalışmaları’ ile ilgili sempozyumun bu yılki durağı tarihi eser cenneti Sivas oldu. Sempozyum 3 gün sürecek. Sempozyum boyunca Konya, İstanbul Antalya, Edirne, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale, Aydın, Çorum, Mersin, Malatya, Samsun, Tekirdağ, Kocaeli, Bolu, Trabzon, Amasya, Denizli, Adıyaman ve Şanlıurfa’da yapılan kazı ve müze çalışmaları anlatılacak.

Ticaret Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapılan sempozyumun açılış programında ise ev sahibi Sivas’ın tarihi zenginliği anlatıldı. Programda konuşan Vali Veysel Dalmaz, Sivas’ın tarihi zenginliklerini anlatırken bir çok yerleşim yerinin keşfedilmeyi beklediğini söyledi. Dalmaz, Sivas’ın 2 bin 22 yerleşim yerine sahip olduğunu, ancak bu yerleşim yerlerinden bin 500’nün keşfedilmeyi beklediğini ifade etti. Birçok medeniyete beşiklik etmiş olan Sivas’ta her medeniyetten bir parça kaldığını hatırlatan Dalmaz, şu ana kadar yapılan kazılarda özellikle Hititler dönemine ait çok önemli eserlerin bulunduğunu belirtti. Kazılardan çıkarılan kalıntıların, Arkeoloji Müzesi’nde sergileneceğini hatırlatan Vali Veysel Dalmaz, bu eserleri korumanın da önemine vurgu yaptı.

Sempozyuma katılan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün ise yaptığı konuşmada sempozyumun temel amacının kamuoyunu bilgilendirmekten geçtiğini söyledi. Konuşmasında müzelerin denetimleri ile ilgili bilgi veren Düzgün, 65 müzenin güvenlik ve alarm sisteminin yenilendiğini söyledi. Düzgün, 2005 yılında müzelerde bin 350 personel görev yaparken 2009 yılında bu rakamın 4 binin üstüne çıktığını belirtti. Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise Sivas’ta şehir müzesi oluşturacaklarının müjdesini verdi.

27.04.2009 TIMETURK