Kazı Çalışmaları Başlıyor

864

01Hasankeyf kazı ekibi başkanı ve Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, kazı çalışmalarının ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Uluçam, bu yılki kazılar için GAP İdaresi’nden 1 milyon 250 bin ve DSİ’den 400 bin olmak üzere toplam 1 milyon 600 bin TL ödenek ayrıldığını belirterek, ödenek konusunda sıkıntılarının bulunmadığını ifade etti.

Bu yıl 4 farklı noktada kazı çalışması yapacaklarını belirten Uluçam, kazı çalışmalarının 12 öğretim görevlisi, doktora mastır yapan 22 tane yüksek lisan öğrencisi, yurt içi ve yurt dışından müracaat eden 180 öğrenci arasından seçilecek 80 öğrenci ve 150 işçi ile sürdürüleceğini kaydetti.

Bu yılkı arkeolojik kazı çalışmaları kapsamında Hasankeyf’te ilk defa bir höyükte kazı çalışması yapılacağını belirten Prof. Uluçam, ayrıca antik kentte yine ilk kez ahşap analizi yapılacağını belirtti.

Uluçam, Höyük’te yapılacak kazı çalışmalarında Ege Üniversitesi’nden Eski Çağ Arkeloğu Prof. Dr. Gülriz Kozbe ile Klasik Arkeolog Prof. Dr. Hayat Erkanal’ın yer alacağını söyledi.

Höyük’ün yanı sıra Hasankeyf’in kuzey ucunda yer alan Artuklu köşkü, Selahiye Bahçeleri içinde bulunan Haydarbey Zaviyesi ve Kale başında bulunan Büyük Saray’da da kazı çalışmaları yapacaklarını belirten Uluçam, Arkeolojik kazı çalışmaları kapsamında ayrıca restorasyon ve belgeleme çalışmalarının da yapılacağını ileri sürdü.

Bu yılki ilk destekleme projesini Zeynel Bey Türbesi’nden başlattıklarını belirten Uluçam, “Zeynel Bey Türbesi için malzeme analizi yapıldı. Askıya alma projesini uygulamaya başladık. Teknik ekibin çalışmalarının ardından türbe sağlamlaştırılacak.” dedi.

Hasankeyf’teki arkeolojik kazıların ne zaman biteceğine dair bir tarih vermenin mümkün olmadığını kaydeden Prof. Uluçam, baraj yapımı konusuyla ilgileri bulunmadığını belirterek, “Baraj yapımı hükümetin ve devletin sorunudur. Biz burada Hasankeyf’in kültürünü ve tarihi dokusunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

29.04.2009 Batman Postası Gazetesi