Karkamış Antik Kenti Mayından Temizlenecek

883

karkamisTurizme açılması ve kazı çalışmalarına başlanması planlanan Karkamış Antik Kenti’nde mayın temizleme projesi ile ilgili ihale ön hazırlık çalışmalarına başlanıldığı ve 2 yıl içerisinde işin tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Akif Ekici’nin soru önergesine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan cevap geldi.

Ekici’nin, önergesinde, ‘Karkamış Antik Kenti’nin turizme açılması çalışmaları için, mayın temizleme işi de dahil olmak üzere ayrılan kaynak ne kadardır?’ şeklindeki sorusuna, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından TBMM’ye gönderilen cevapta şöyle denildi; “Gaziantep İl Özel İdaresi bütçesinden Karkamış Antik Kenti mayın temizleme işi için, 1 milyon 500 bin TL ödenek ayrılmış olup, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı çerçevesinde Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığınca 350 bin dolar ödenek tahsis edilmiştir.”

Ekici’nin, ‘Mayın temizleme işi ile ilgili ihale için başlatılan bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar hangi aşamadadır?’ sorusuna ise, Bakanlık şu cevabı verdi;

“Türkiye ile Suriye Devleti kara sınırında yer alan mayınların temizlenmesi faaliyetine ilişkin ihale yapma görev ve yetkisi, Bakanlar Kurulu’nun 31/01/2005 tarihli, 2005/8450 sayılı ve 13/06/2005 tarihli, 2005/8982 sayılı kararıyla Maliye Bakanlığı’na verilmiştir. Bu yetki çerçevesinde, söz konusu taşınmazda bulunan mayınların temizlenmesi işinin Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilmesi hususunda Milli Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi arasında 23/02/2009 tarihli protokol imzalanmıştır. Söz konusu protokole istinaden Gaziantep İl Özel İdaresi tarafından yürütülen Karkamış Antik Kenti mayın temizleme projesi ile ilgili ihale ön hazırlık çalışmalarına başlanılmış olup, 2 yıl içerisinde işin tamamlanması planlanmaktadır.”

01.05.2009 Güncel Gaziantep