40 Yıldır Kazı Var Ama

1056

ahlatGün yüzüne çıkarılan eserler bir bir yok oluyor. Tarihi zenginlikleriyle adından sıkça söz ettiren Bitlis’in Ahlat ilçesinde 1970 yılından buyana yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserlerin restore edilmeyerek kendi kaderine terk edilmesi tepkilere yol açıyor.

Ahlat Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (AHTEK) Başkanı Muzaffer Pirhasanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede ilk kez 1970’li yıllarda kazı çalışmalarına başlandığını, ancak o tarihten beri yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan hiçbir yapının restore edilmediğini söyledi.

Pirhasanoğlu, yapılan kazı çalışmalarının Dünya ve Türk tarihi açısından önemli olduğunu, bu tür çalışmaların yapılmasının gerekli olduğunu, ancak kazının ardından bunun akabinde acilen restorasyon çalışmalarının da yapılması gerektiğini belirtti.

Kazı alanlarının hiç de iç açıcı durumda olmadığını anlatan Pirhasanoğlu: “Eski Ahlat şehri olarak bilinen yerde kazı çalışmaları yapılmış, bunların başında Ulu Cami, Selçuklu Mezarlığı, bitişiğinde bulunan Zaviye ve son yıllarda Selçuklu Mezarlığı içinde bulunan bazı alanlarda kazılar yapılıyor. Yapılan kazılarda, gün yüzüne çıkarılan yapılar gerek doğa şartları ve gerekse insan eliyle yok ediliyor. Yani gün yüzüne çıkarılan eserler bir bir yok oluyor” dedi

Yapılan kazı çalışmalarıyla birlikte restorasyon çalışmalarının da birlikte yapılması gerektiğini vurgulayan Pirhasanoğlu: “İlçede 40 yıldır restorasyon olmaksızın kazı yapılıyor. Böyle devam ederse ilçede gün yüzüne çıkarılan eserlerden eser kalmayacak. Madem restorasyon yapılmayacak niçin kazı izni verildiğini anlamış değilim. Bari bırakalım toprak altında kalsın. Çünkü toprak bu eserleri asırlardır bizden iyi koruyor. Barındırdığı tarihiyle böylesine bir öneme sahip ilçede kazı yapılacak ise o zaman Ahlat’a bilimsel bir korumada gerekmiyor mu? Ahlat’ta yapılan kazılarda pek çok önemli yapı gün yüzüne çıkarıldı. Ne var ki restorasyon yapılmadığı için bu eserler taş yığınları şeklinde ortada kaldı. Pek çok eser bu gün harabe olmuş durumdadır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın tarihi değerlere olan hassasiyetini çok iyi bildiklerini de belirten Pirhasanoğlu: “Sayın Bakan Günay’dan ricamız Ahlat’a sahip çıksın” diye konuştu.

04.05.2009 Memleket Haber