Bursa’da Tarihi Eser Kaçakçılarına Darbe

830

Bursa’da jandarma tarafından tarihi eser kaçakçalırına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan zanlılardan adliyeye sevk edilen 12 kişiden 7’si mahkemece tutuklandı. 19 kişinin sorgusu ise sürüyor.

Bursa’da jandarma ekipleri tarafından filmlere konu olacak bir tarihi eser operasyonu düzenlendi. Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nca yapılan istihbarat çalıymaları sonucunda ‘Tarihi eser kaçakçılığı ve izinsiz kazı yapmak’ suçuna karıştıkları tespit edilen kişilerin yakalanması için Bursa, İstanbul, Eskişehir, Kütühya ve Sakarya olmak üzere 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. 5 Mayıs 2009 günü başlatılan operasyonda Bursa’nın İnegöl, Gemlik, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde başta olmak üzere diğer 5 kette toplam 31 kişi çok sayıda mühimmat ve taraha eser ile birlikte yakalandı.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada; kalem tipi suikast silahının yanı sıra sikkeler, bronz heykeller, kılıç ve krokiler, 2 adet 6.35 mm çapında tabanca, 2 adet kuru sıkıdan çevrilmiş tabanca, namluları açılmış kuru sıkı tabancalar, av tüfeği, çok sayıda tabanca fişeği, silah, bu silahlara ait fişek, 3 dedektör, diz üstü bilgisayar, bilgisayar kasası, şok cihazı, 2 dürbün, 167 sikke, mermer lahit, 2 gözyaşı şişesi, 3 yüzük, 3 küpe,7 kolye, 2 toprak testi, 1 toprak çaydanlık, 2 bronz heykel, 1 Kur’anı Kerim, 1 başlıklı kılıç, 167 sikke, 65 sahife muhtelif kazı ve tarihi eserlerin yerlerine ait bilgi notları, 1 heykel figürü çizilmiş zarf, 12 karton üzerine çizilmiş muhtelif kroki ve resimler, define işaret kataloğu, eski para kataloğu, el yazması eski kitap, eski Türkçe yazılı doküman, 3 eski para, 46 muhtelif tarihi eser görüntülerine ait CD, 2 pirinç metal aparat, 2 bileklik, 2 metal haç, 1 altın sikke, 16 adet cep telefonu ve sim kart, 2 adet metal haç, 2 adet kandil, 3 adet tapu senedi, 2 adet dürbün, 1 adet mermer lahit, 80 sahefelik define yerlerini gösterir kroki ve döküman ele geçirildi.

Sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan 12 şahıstan M.A., K.İ., T.E., Ç.U., N.A., Z.Ö. ve Ü.A., tutuklanırken, 5 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gözaltındaki 19 kişinin sorgusunun ise sürdüğü belirtildi.

07.05.2009 Bursa Hakimiyet