Tarihi Eserlerimize Sahip Çıkmalıyız

1207

gaziantepGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Tarihi eserler geleceğe aktaracağımız en büyük emanetimizdir” dedi.

Güzelbey, Vakıflar Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarihi ve kültürel değerlerin bir toplumun en büyük miraslarının başında geldiğini belirtti. Bulunduğu konum dolayısıyla Gaziantep’in bir çok medeniyetin beşiği olduğunu ve kültürlere ev sahipliği yaptığını kaydeden Güzelbey, “Böylesine zengin bir kültür mozaiğinin oluşturduğu eserler, gelecek nesillere aktaracağımız en büyük emanetimiz olmalıdır fikrinden yola çıktık. Gaziantep’in yeni açılımlara ihtiyacı olduğunu, ilimizin sanayi gelirlerinden aldığı kadar turizmden de alabileceği büyük bir pay olduğuna inanıyoruz. Bir hizmetin sürüp gidebilmesi, bağışlanan mülklerin, eserlerin geleceğe sağlıklı kalabilmeleri korunmalarına bağlıdır. Geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılması vakıfların görevi arasındadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz bu bayrak yarışında Tarihi Mevlevihane Tekkesinde yaptığı restorasyon çalışmaları ile bizlere örnek olmuştur” dedi.

Güzelbey, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Günümüzde Kale şehirlerin merkezidir, yani kalbidir. Biz de şehrin kalbini yeniden canlandırmak için çalışmalarımıza kale ve çevresinden başladık. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, tarihi mirasımızı yaşatmak, geleneksel sanat, zanaat, kültür zenginliklerimizi daha nezih bir ortamda yaşatmak ve tanıtmak adına yeni projeler ürettik, bunları hayata geçirdik. Koruma çalışmalarında öncelikle kültür varlıklarının korunması ve yaşatılması ile toplumun konuya duyarlı hale gelmesi ve bölgenin turizm potansiyelinin arttırılmasını amaçladık. Bu bağlamda gerek AB gerekse kendi öz kaynaklarımızdan finanse ettiğimiz çalışmalarla başta Kale Çevresi, Naip Hamamı, Kır Kahvesi, Butik Otel, Bakırcılar Çarşısı gibi bir çok yapının restorasyonunu tamamlayarak gelecek nesillere ve insanlığa kazandırılmasını sağladık. Bugün başta Gaziantep’in, Türkiye’nin ve dünya insanlığının malı olan Zeugma Mozaiklerinin sergilenmesi amacıyla mevcut müzeye alternatif anlamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Zeugma ve Arkeoloji Müzesi’ adı altında büyük bir müze projesini, 42 bin metrekarelik bir alan üzerinde tamamlamak üzereyiz. Bu müzede, şu an sergilenmekte olan ve depolarda sergilenmeyi bekleyen mozaiklerin sunulduğu, mozaik kurslarının yer aldığı, arkeolojik eserlerin sergilendiği alanların olduğu, sosyal dinleti alanlarıyla bir kompleksi Gaziantep’e kazandırıyoruz.”

Başkan Güzelbey, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bu projeye ilave olarak, her yıla projelerimizle bir ad koyduk ve 2008 Yılını Müzeler Kenti Gaziantep olarak belirledik. Tarihi Bayazhan’ı ‘Kent Kültürü Müzesi’, Tarihi Göğüş Konağını ‘Mutfak Kültürü Müzesi’, Gaziantep Kalesi’nin galerilerinde şanlı mücadelemizin eserlerinin sergilendiği müzeyi ‘Panaroma Müzesi’ olarak adlandırarak yaşayan mekanlar haline getirdik. Bu kadar güzel bir hizmetin sürekliliğini sağlamak hepimizin görevidir. Vakıflara yardım ederek gelirlerini çoğaltmak ve çalışmalarını desteklememiz gerekir. Vakıfların yapmış oldukları bu değerli çalışmaları bizler de Yerel Yönetimler olarak takdirle karşılıyoruz. Gaziantep’te yaşayan herkesi tarihin izlerinin yaşandığı bu eserlere sahip çıkmaya, yaşamaları için yardım etmeye çağırıyoruz.”

07.05.2009 Gazianetp Güncel Gazetesi