Kütahya’da Bir Evde Yatak Odasındaki Zuladan, Müzelik Tarihi Eser Çıktı

942

Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin Kütahya’da bir eve yaptığı operasyonda 3 bin parça tarihi eser ve dedektör bulundu. Zanlının yatak odasındaki dolabın arkasına zulaladığı ikinci odada çok değerli kolye, küpe, yüzük, kandil, heykel parçası ve sikkeler ele geçirildi.

Bursa jandarmasının yaklaşık 6 aydır sürdürdüğü ve hafta başında startını verdiği operasyonda gözaltına alınan zanlıların ifadeleri doğrultusunda, Kütahya kent merkezinde bir müzeyi dolduracak tarihi eserler bulundu.

Daha önce kuyumculuk yaptığı öğrenilen Mehmet T. isimli şahsın evinin yatak odasındaki zulada; bin 160 adet altın, bronz, gümüş sikke, 14 adet kolye, 15 adet küpe, yüzükler, yüzük taşları, bin 788 adet boncuk, 9 adet haç, kandil, kadın figürü, büst, şişe, kaşe, kulp, mühür, heykel parçası, kuş figürü, çan, insan figürü, halka, çanak, kap, şiş, yüzük, iğne topuzu, sapan taşı, ağırlık ve define aramada kullanılan dedektör bulundu.

Ele geçirilen tarihi eserler Bursa’ya getirilirken, Müze Müdürlüğü’nden gelecek raporun beklendiği öğrenildi.

Öte yandan dün mahkemeye sevk edilen 9 şahıstan M.T., M.Ş., Ş.A., İ.A. tutuklanırken, A.Ç., İ.G., İ.H.T., A.A., B.B. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sorgusu devam eden 10 kişinin bugün adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Operasyonda toplam tutuklu sayısı ise 11’e yükseldi.

08.05.2009 Bursa Hakimiyet