Hititlerin Heykel Atölyesi Koruma Altında

1014

yesmekYozgat Valisi Amir Çiçek, Sorgun İlçesi’ne bağlı Karakız Beldesi’ndeki Hitit dönemine ait heykel atölyesinin bulunduğu bölgenin sit alanı ilan edilerek koruma altına alındığını bildirdi.

Vali Çiçek, M.Ö. 2’inci bin yılın sonlarına ait tamamlanmamış aslan heykellerinin bulunduğu beldeye giderek yaptığı inceleme sonu yaptığı açıklamada, Hititlerin heykelcilik konusuna önem verdiğini, Karakız bölgesindeki atölyelerinde yaptıkları heykelleri daha sonra Çorum -Hatuşaş’ a götürdüklerini belirtti ve Karakız bölgesindeki taşların heykel yapımına uygun olduğunun da altını çizerek, ”Hitit uygarlığı, özellikle heykellerini burada ilk dizaynını yapıp, hazırlayıp, son şeklini verdikten sonra Hattuşaş’a götürdükleri bilinmektedir” diye konuştu.

Yozgat’ta değişik medeniyetlere ait yerleşim alanlarının bulunduğunu, buraların arkeolojik açıdan önemli olduğunun da altını çizen Vali Çiçek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

”Yozgat’ın değişik bölgelerinde bulunan arkeolojik eserlerin bir çoğu başka müzelere götürülmüş. Örneğin Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Kerkenez’de bulunan buluntular sergilenmektedir. Yozgat çok eski bir tarihe dayanıyor. Dolayısıyla o zamanın medeniyetleri, özellikle taş işlemeciliğine önem verdiği için Yozgat’ın çeşitli yerleri bu medeniyetlerin adeta taş ocağı olmuştur. Yozgat’ı gerek arkeoloji bakımından, gerek kültürel bakımdan daha güzel hale getirmek için yeni bir arkeoloji müzesi kurulması konusunda çalışmamız var. Bu çevredeki dağılmış, kaybolmaya yönelmiş olan arkeolojik ürünleri bu müzede sergileyeceğiz.”

Vali Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada da Karakız’daki atölyelerde hazırlanan aslan heykellerinin bazılarının Hattuşaş’a götürüldüğünü, kiminin de belde merkezinde kaldığını ifade etti.

Vali Çiçek, yapılan ön incelemeler sonrasında Hitit dönemine ait heykel atölyesi olarak kullanıldığı belirlenen bölgenin koruma altına alındığını belirterek açıklamasını şöyle bitirdi:

“Hitit döneminde heykel atölyesi olarak kullanılan bölge sit alanı ilan edilip, koruma altına alındı. Bölgede kurtarma kazılarının yapılabilmesi için Bakanlığa başvurduk. Elde edilen bulgulara göre hazırlanan raporumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iki ay önce gönderildi. Bakanlığın vereceği karar doğrultusunda, kurtarma kazıları yapılacak”.

09.05.2009 Sorgun Postası