Gökmedrese’de ki Çalışmalar Bu Yıl Bitirilecek

1425

gokmedreseVakıflar Bölge Müdürü Yakup Yıldırım, Gökmedrese’de şu an sürdürülen Çevre Düzenleme Projesi’nin bu yılsonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alınan ve halen Çevre Düzenleme Projesi uygulamasının sürdüğü Gökmedrese, vakıf eserlerinin sergileneceği Vakıf Eserleri Müzesi olarak hizmet verecek. Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271 yılında, mimar Konyalı Kaluyan’a yaptırılan ve adını gök mavisi çinilerinden alan tarihi Gökmedrese’de çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Çalışmalar tamamlandığı zaman Sivas yeni bir müzeye daha kavuşmuş olacak. Vakıf Eserleri Müzesi olarak hizmet verecek olan Gökmedrese’de Sivas ve Yozgat müzelerinde koruma altına alınan 331 adet halı, 289 adet kilim, 103 adet madeni eser, 32 adet ahşap parça, 57 adet yazma eser olmak üzere toplam 812 parçadan oluşan Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait taşınır vakıf kültür varlığının sergilenecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Selçuklu mimarisinin önemli eserlerinden olan ve 13.yüzyılın şaheseri olarak gösterilen Gökmedrese’nin, Sivas’ın tanıtımına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

3 BİN METREKAREDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILIYOR
İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Bölümü tarafından hazırlanan çevre düzenleme projesi kapsamında 3 bin metrekare alanda çevre düzenlemesi gerçekleştiriliyor. Gökmedrese’nin egzoz gazından ve trafikten etkilenmemesi için etrafı, yüksekliği bir metre 30 santimetre yüksekliğinde istinat duvarı ile çevrildi. İstinat duvarı şu an Sivas Travertenleri ile kaplanıyor. Batı cephesine seyir terası, ahşap platformlu taş oturma bankları yapılacak. Gökmedrese’nin restorasyonu sırasında ortaya çıkan ve adresi belli olmayan taşlar ise Gökmedrese’nin Doğu Cephesinde oluşturulacak olan seyir alanın da sergilenecek. Yeşil alanların yaratılacağı Çevre düzenleme projesinde güvenlik için son derece önemli olan bilet gişesi de yapılacak. Tarihi Gökmedrese duvarları çevresine yerleştirilecek olan özel aydınlatma sistemi ile geceleri aydınlatılacak.

08.05.2009 Sivas Hürdoğan