200 Bin Yıllık İnsan Kılı Bulundu

1351

gafrikaPaleontologlar, Güney Afrika’da sırtlanların yaşadığı bir mağarada fosilleşmiş dışkı örnekleri içinde 200 bin yıllık fosileşmiş 40 tel insan kılı buldu.

Şimdiye kadarki en eski insan kılı örneği, Şili’nin kuzeyinde bulunmuş olan 9 bin yaşındaki bir mumyaya aitti.

Saç, kıl, deri gibi unsurların birkaç yüzyıldan fazla dayanması çok nadir rastlanan bir durum. Uzmanlar sadece kemik gibi sert dokuların normal bir şekilde fossileştiğini belirtiyor.

Ancak biliminsanları, yeni kıl örneklerinin öldükten sonra cesetleri sırtlanlar tarafından yenmiş ve çok eski zamanlarda yaşamış olan insanlara ait olduğunu belirtiyor.

Uzmanlara göre, bu durum narin insan kıllarının fosilleşirken havyan dışkısı içinde bozulmadan korunmasını sağlamış.

Araştırmacılar, şimdi bu kılların analizinin kesin olarak hangi insan türe ait olduğunu, saçlarının rengini ve hatta sahiplerinin sağlık durumlarını ortaya koymasını umut ediyor.

Araştırma ekibinin başında bulunan Johannesburg’daki Witwatersrand Üniversitesi’nden paleontolog Dr. Lucinda Backwell, “Bu bulgu son derece olağan dışı. Bu tür insan fosili bulgularının sayısı çok az ve kıl çok kırılgan ve çabuk bozulan bir madde. Analitik teknikler çok gelişti. Yapılan testlerle bu kılların sahiplerinin sağlık durumları, görünümlerinin nasıl olduğuna ilişkin çok önemli bilgiler elde edilebilir” diye konuştu.

York ve Bradford üniversitesinden arkeologların da bulunduğu ekip, Sterkfontein mağarası yakınlarında ve ilk insanlara ait başka kalıntıların da bulunduğu bölgede bulunan fosilleşmiş tek parça sırtlan dışkısından cımbızlarla ayırdıkları kıl örneklerini modern insanlar, maymunlar ve diğer hayvanlara ait fosilleşmiş kıl kökleriyle karşılaştırdı.

Araştırmalar, kılların ölçülerinin insan kılıyla uyumlu olduğu ve şekillerinin modern insanlarınkiyle benzer olduğu sonucuna vardı.

Bulunan kılın özelliklerinin, maymunlardaki kıllarla uyum sağlamadığı görüldü.

Bulgularını Arkeolojik Bilim Dergisi’nde yayınlayan araştırmacılar, kıl örneklerinin yaklaşık 200 bin yıl önce Afrika’da yaşamış ve Homo heidelbergensis olarak bilinen ilk insanlara ya da yaklaşık 195 bin yıl önceki ilk homosapienslere ait olduğu belirtiyor.

12.05.2009 Gazeteport