Hasankeyf Kazıları Artık Batman Üniversitesi Tarafından Yürütülecek

981

hasankeyYaklaşık 5 yılıdır Selçuk Üniversitesi adına yürütülen Hasankeyf kazıları, Bakanlar Kurulu kararıyla bundan sonra Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam tarafından yürütülecek.

Hasankeyf kazı çalışmalarını 5 yıldır yürüten Selçuk Üniversitesi, çalışmaları Bakanlar Kurulu kararıyla Batman Üniversitesi’ne devretti. Batman Üniversitesi Rektörü ve  Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, 15 Mayıs cuma günü düzenleyeceği basın toplantısıyla Batman Üniversitesi adına ilk kazı çalışmalarını başlatacak.

Prof. Uluçam, “Daha önce kazı çalışmalarını Selçuk Üniversitesi rektörlüğü adına yürütüyorduk. Önceki gün Bakanlar Kurulu’ndan Batman için sevindirici bir karar çıktı. Bundan sonra Hasankeyf kazı çalışmalarını Batman Üniversitesi adına yürüteceğiz. Bu gelişme hem Batman halkı adına hem de yeni kurulan üniversitemiz için olumlu bir gelişme oldu” dedi.

Kazı çalışmalarının bundan sonra Batman adına yapılmasının önümüzdeki süreçte müze açılmasına katkı sağlayacağını belirten Uluçam, çıkan karar sayesinde ayrıca, üniversite öğretim üyelerinin kazı çalışmalarına doğrudan katılımı ve kazı sonrası ortaya çıkacak bulguların bilimsel değerlendirilmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdusselam Uluçam’ı 18 Mayıs günü makamında görüşmek üzere davet ettiği belirtildi. Türkiye’deki arkeolojik kazıları görüşmek üzere Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 18 Mayıs Cuma günü konuğu olacak.

12.05.2009 haberler.com