”Türkiye’nin İlk İnsanları” Denizli’de

1336

gp_456141Türkiye topraklarında yaşayan ilk insan türlerini içeren ”Türkiye’nin İlk İnsanları Sergisi” Denizli’de açıldı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki serginin açılışında gazetecilere açıklama yapan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Işın Yalçınkaya, serginin Türkiye’deki yaklaşık 2,5 milyon yıllık dönemi içerdiğini söyledi.

Serginin Türkiye’de bir ilk olduğunu bildiren Yalçınkaya, şunları belirtti:
”Tarihin en eski dönemlerine ışık tutuyor. Hem dünya genelinde hem de Türkiye’nin bulunduğu coğrafya özelinde en eski insanların varlığını ortaya koyuyor. Bu sergi Türkiye’de bir ilk. Çünkü şimdiye kadar Türkiye’de yapılan arkeolojik sergiler genellikle neolitik ve daha sonrası, yani insanın yerleşik yaşama geçtikten sonraki dönemlerine aittir. Ama bu insanlık tarihinin yüzde 99’luk bir bölümünü süre olarak işgal eden bir çağın, bir insanlık döneminin hikayesini özetliyor. Bunlar avcı, toplayıcı, konargöçer bir yaşam biçimiyle yaşıyorlar. Bu sergi, aşağı yukarı 2,5 milyon yıllık bir dönemin tarihini içermektedir.”

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç da Denizli bölgesinin en az 500 bin yıllık bir bölge olduğunu, bunu da kocabaş kafatasının ortaya çıkardığını belirterek, ”Bu bölgede birçok fosil ve kalıntı bulundu. Buradan taş ocaklarının işletmecilerine çağrıda bulunuyorum. Çalışmalarında tarihi bulgulara rastladıklarında üniversitemize iletsinler” dedi.

PAÜ, AÜ ve İnsan Paleontolojisi Enstitüsü Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği serginin açılışına Paris Üniversitesi İnsan Paleontolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Henry de Lumley, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin ile bilim adamları ve öğrenciler katıldı.

Sergi için düzenlenen törende, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinin insanlık tarihinin en eski yerleşimlerinden olan Karain Mağarası’yla ilgili hazırladığı belgesel de gösterildi.

12.05.2009 Gazeteport