Allianoi Antik Kentini Kurtarmak için Kamuoyu Oluşturuluyor

819

allianoikurtarmaİzmir Üniversiteleri Platformu, Bergama ile Kınık ilçeleri arasında yapılan Yortanlı Barajı alanı içinde kalan Paşaılıcası’ndaki Allianoi antik kentini kurtarma çalışmaları için müzakere toplantısı düzenledi.

Sabancı Kültür Merkezi’ndeki toplantıda Dokuz Eylül, Ege, İzmir, İzmir Ekonomi ve Yaşar üniversiteleriyle İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencileri, tarafları temsilen altışar kişilik gruplar oluşturdu.

Gruplarda Çağdaş Hukukçular Derneği, TMMOB Şehir Planlamacıları Odası, Arkeologlar Derneği, Turist Rehberleri Odası, Devlet Su İşleri (DSİ) ve çiftçilerin azınlık olarak bulunduğu belediyeler yer aldı.

Gazeteci yazar Güneri Civaoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı müzakere toplantısında, DSİ’nin savunmasına karşı diğer beş temsilci karşı çıktı. Belediyeler masasında azınlık olarak kalan çiftçilerin durumu ciddi olarak ele alınmadı. Bergama Belediyesi temsilcileri, geçen yıl ilçeye 600 bin turist geldiğini, bu sayının 6 milyon olması gerektiğini belirterek, Paşaılıcası’nın turizme kazandırılması gerektiğini savundu.

Hukukun üstünlüğünü anlatan Çağdaş Hukukçular Derneği temsilcileri ise bekledikleri sonucu iç hukukta alamamaları halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceklerini söyledi.

Turist rehberleri, Allianoi’nin sağlık turizmine kazandırılması halinde ilçeye çok sayıda turist geleceğini söyleyerek, bu sebeple barajda su tutulmamasını önerdi. Bu konuyu tartışmanın bile gereksiz olduğunu savunan TMMOB Şehir Planlamacıları Odası da Allianoi için taviz vermeyeceklerini ve su tutulmasına karşı olduklarını bildirdi.

İki bin yıllık bir eserin su altında kalmaması gerektiğini belirten Arkeloglar Derneği, bunun dünya mirası olduğunu anlattı.

DSİ temsilcileri ise bölgede ciddi bir su sıkıntısı olduğunu hatırlatarak, çiftçiler için suyun elzem ve vazgeçilemez olduğuna dikkat çekti.

Baraj ömürlerinin 50 yılı geçmediğini vurgulayan temsilciler, koruma duvarıyla birlikte bölgenin kumla doldurulması halinde suyun Allianoi kaplıcasına zarar vermeyeceğinin bilimsel verilere göre belgelendiğini, ileride tekrar gün yüzüne çıkarılabileceğini aktardı.

Bergama Ziraat Odası eski Başkanı Bedri Çakmakoğlu, bölgede Paşaılıcası gibi tarihî dört sağlık tesisi olduğunu fakat kimsenin bunların yüzüne bakmamasını manidar bulduklarını söyledi.

Ayrıca su tutulması halinde Bergama’nın köylerindeki 6 bin kişiyle birlikte yaklaşık 10 bin vatandaşın iş bulabileceğini belirten Çakmakoğlu, 17 bin hektarlık tarım arazisinin sulanması halinde bir çiftçi ailesinin yıllık gelirinde 8 bin 600 liralık artış öngörüldüğünü, bunun da bölgede yılda 52,5 milyon liralık net gelir artışı manasına geldiğini anlattı.

Bölgeyi ziyaret eden turistlerinse en çok 900 bin lira bıraktığını aktaran Çakmakoğlu, toplantında kendilerinin hiçbir şekilde temsil edilmemesine de tepki gösterdi.

Platform başkanı olarak Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın da katıldığı toplantı sonunda, çoğunluğun isteği üzerine uzlaşma metni çıkarılması kararlaştırıldı.

ALLİANOİ VE YORTANLI BARAJI

İzmir’in Bergama ile Kınık ilçeleri arasındaki Yortanlı Barajı’nın inşaatı, DSİ tarafından gerekli izinler alınarak 1993 yılında başlatıldı. Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Paşaılıcası’nı tarihî yapısı sebebiyle 1. derece sit kapsamına aldı. Konunun sivil toplum örgütleri tarafından mahkemeye taşınması üzerine DSİ, 1994 ile 2005 yılları arasında 3,17 milyon lira ödenekle Allianoi’nin çevresine koruma duvarı ördü ve kurtarma kazısı başlatarak alanı gün yüzüne çıkardı. Son kanuni düzenlemelerle ise tarihî yerlerdeki barajlar, DSİ’den alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık da İzmir 2. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu vasıtasıyla Bilim Kurulu’nun sonuç bildirmesini ve barajda su tutulma konusuna açıklık getirilmesini istedi.

14.05.2009 haberler.com