Bu bir kadın olamaz!

984

02Almanya’da yaklaşık 35 bin yıllık bir küçük kadın heykeli bulundu. Heykel, kadın vücudunu yansıtan en eski heykel olma özelliğinin yanı sıra figüratif sanatın kökenlerine ışık tuttuyor.

Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, mamutdişi oyularak elde edilen heykelcik, geçen sene eylül ayında Hohle Fels yöresinde yapılan kazılarda altı parça halinde ortaya çıkarıldı.

Parçalar bir araya getirildiğinde, koca memeli, geniş kalçalı, üreme organları abartılarak bütün ayrıntılarıyla resmedilmiş bir kadın heykelciği ortaya çıktı.

Tübingen Üniversitesi’nden Nicholas Conard, buluntuyu değerlendirirken, “heykelciğin cinsellik ve doğurganlığa doğrudan veya dolaylı olarak atıfta bulunduğuna” işaret etti.

Conard, “Hohle Fels figürü, paleolitik sanatın kökeni hakkındaki fikrimizi kökten değiştiriyor. Çünkü şimdiye kadar, sadece yarı insan-yarı hayvan yaratıklar veya hayvanların heykelleri veya resimleri bulunmuştu” dedi.

Bir mağara girişine 20 metre mesafede toprağın 3 metre altında bulunan 6 santim boyunda, 3.5 santim eninde, 33 gram ağırlığındaki “Venüs” heykelciğinin 31 bin ile 40 bin yıllık olduğu karbon testiyle anlaşıldı.

13.05.2009 ok.net