2200 Yıllık Cam Şişeler Gaziantep’te Sergileniyor

1299

Gaziantep Kalesi’nin eteklerindeki 150 yıllık üç evi satın alıp müzeye dönüştüren sanatsever Füsun İşsever, kişisel koleksiyonundaki dört bin arkeolojik eseri sergiliyor. Bu eserlerden üç bini cam eşyalardan oluşuyor.

İşsever, Medusa Kültür ve Sanatevi Müzesi’nin Koç Vakfı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük cam eser koleksiyona sahip olduğunu söyledi. “Cam eserlerimiz gömütlerden elde edildi. Bunların yanı sıra koleksiyonumuzda porselen ve el işi örtüler de yer alıyor” dedi.

İşsever müze koleksiyonuna geçtiğimiz günlerde M.Ö 2’nci yüzyıldan kalma iki nadide cam şişeyi ekledi. Bunların üzerinde insan figürleri yer alıyor. Sarı ve yeşil renklerle bezenen şişelerin dönemin kral veya kraliçelerince parfüm saklamak amacıyla kullanıldığı sanılıyor. İki eserin önemli özelliği, Roma İmparatorluğu döneminde kalıp tekniginin çok ileri düzeye erişmiş olduğunu göstermesi.
Müzenin bir bölümünde Kapalıçarşı kökenli kuyumcu ve Midyatlı telkari ustaları ziyaretçilere yönelik hediyelik eşyalar üretiyor. Kiremit işlemeleri, alevle cam boncuk üretimi, mücevher tasarımları müzeyi gezenler tarafından ilgiyle izleniyor. Müzede Fransız porselenleriyle kıymetli antika ve el işi nakışları da satılıyor. Önceden rezervasyon yaptırmak suretiyle yöresel yemek servisi de yapılıyor.
Medusa Müzesi’ni bugüne kadar 60 bin kişi gezdi. Müze ve sanatevinde yakın gelecekte alevle boncuk yapımı, çamur kiremit işleme kursları düzenlenmesi, mozaik atölyesi kurulması planlanıyor.

18.05.2009 Hürriyet