Kuleler İçin Tarihi Tehlike

708

Kiremitlik Tepe’de atlama kululerinin yapımı için Anıtlar Kurulu’ndan onay alınmadığı ortaya çıktı. Kurul, 27 Mayıs’ta konuyu gündemine alırken, “yapılamaz’ kararının çıkmasından endişe ediliyor.

YENİ AKILLARINA GELDİ!

UNIVERSIADE 2011 kapsamında yaptırılacak olan atlama kuleleri ‘tarih’ tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kiremitlit Tepe’deki tarihi tabyalar nedeniyle bugüne kadar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan kulelerin yapımı için onay alınmadığı ortaya çıktı. Her defasında ‘işler yolunda gidiyor’ mesajı veren yetkililerin bu ihmali yüzünden atlama kulelerinin yapımı da riske girdi. Gerekli izini almayı yeni akıl eden yetkililer, kurulun kapısını acilen çaldı. Durumun aciliyetini gören ve kış oyunlarının önemini dikkate alan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, acilen toplanma kararı aldı.

YA ONAY ÇIKMAZSA?

YETKİLİLERİN ihmalinin faturasını Erzurum’a ödettirmek istemeyen kurul üyeleri, 27 Mayıs’ta toplanarak, bu konuyu görüşecek. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Ulvi Özel, atlama kulelerinin 60 metreliklik direğinin tabyalara zarar verip, vermeyeceğini inceleyeceklerini belirterek, “Nasıl bir karar çıkacağını şimdiden söyleyemem. Olumlu da olabilir, olumsuz da” dedi. Özel’in bu açıklaması, tehlikenin boyutunu ortaya koyarken, kuruldan izin almak için neden bugüne kadar beklenildiği merak konusu oldu. Ayrıca kuruldan çıkması muhtemelen olumsuz bir karar halinde alternatifi bulunmayan yetkililerin, nasıl bir tedbir alacağı da merak uyandıran bir başka konu.

Üyelerden yerinde inceleme

KÜLTÜR ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Erzurum Bölge Başkanı Prof.Dr. Hamza Gündoğdu, Kiremitliktepe’de inşa edilecek atlama kulelerinin bölgede bulunan tarihi tabyaya etkisini inceledi.
GÜNDOĞDU, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar’dan bilgi aldı. Atlama kulelerinin proje haritalarını inceleyen Prof.Dr. Hamza Gündoğdu, tesislerin tabyanın görümünü olumsuz etkilememesini istedi.

18.05.2009 Erzurum Palandöken Gazetesi