Arkeologlar Kayıp Kentin Peşinde

1237

mudanyaUludağ Üniversitesi Arkeolojik Araştırmalar Merkezi’nde görevli bir grup arkeolog, Mudanya ve çevresinde, liman ile şehirlerin tespit edilmesi için araştırmalarını sürdürüyor.

Uludağ Üniversitesi bünyesinde Arkeoloji Bölümü geçtiğimiz yıl kurulup, eğitime de başlandı. Geleceğin arkeologlarını yetiştiren Bursa ve çevresinde de tarihi yerleşim yerlerinin de ortaya çıkarılması için araştırmalar yapan gençler, kentin arkeolojik bakımdan çok önemli bir yer olduğunu, özellikle kıyı yerleşimlerinde kayıp kent ve limanlar bulunduğunu, bunların gün ışığına çıkarılması için çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta Mudanya ve Tirilye’yi inceleyen, her iki belediyeyi de ziyaret eden arkeologlar çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi. Çalışmaların bölgeye getireceği kazanımların önemli olduğunu ve arkeolojiyi öcü gibi görmemek gerektiğini, bilinçli bir işbirliği yapılması üzerinde durduklarını belirttiler. Bugüne kadar yapılan kazı ve ören yerlerinin incelenmesinde pek çok önemli bulguya rastlandığını ve ümit verici sonuçlar bulunduğu öğrenildi.

ARKEOPARK ÖNERİSİ

Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Kartal Saldırış ile görüşen arkeologlar, Mudanya ile ilgili bir arkeopark alanı mevcut olduğunu, buranın kazılarının tamamlanması ile önemli bir medeniyetin kalıntılarının ortaya çıkarılacağını, Mudanya’nın turizm kenti olmasına da katkı sağlanacağını belirttiler.

Mudanya ile Tirilye arasında da önemli bir yerleşim yerinin bulunduğu, bu kayıp kentin ortaya çıkarılması ile Bursa’nın gezip-görülebilir arkeolojik değerler bakımından zenginliklerine yenilerinin eklenmiş olacağı öğrenildi.

SİT BÖLGESİ

Mudanya’da zemin etüdü için yapılan kazı çalışmalarında SİT alanı olarak ayrılan bölgelerde zengin taş ve duvar dokusu bulundu. 1966 yılında yapılan çalışmalarda da Örnek Evler bölgesinde yine ayni bulgulara rastlanmıştı.

Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in belediyeye sunduğu öneriye göre şu anda beton yapılaşmanın altında kalmayan tek arkeopark alanı Mudanya’da bulunuyor. Üzerine inşaat yapılmamış olmasının büyük bir şans olduğu da vurgulanan görüşte, kazıların son derece önemli bulgular içerdiği öğrenildi.

KAPANCA VE TİRİLYE’DE BULUNTULAR

Yazılı kaynaklara göre Mudanya kıyılarında var olduğu bilinen kayıp kentle ilgili araştırmalar da sürüyor. Kapanca limanında kıyıya vurmuş çok sayıda amfora kalıntısı ve araştırılan döneme ait seramikler kayıp kentle ilgili önemli ipuçları veriyor.

Araştırmacılar, Tirilye ve çevresinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çektiler. Mudanya’nın turizm bölgesi ilan edilmesi için belediye tarafından hazırlanan ve bakanlığa sunulacak raporda, kazılarla ilgili yeterli desteğin verilmesi istendi.

20.05.2009 Bursa Hakimiyet