Depodaki Eserlerin Sergilenmesi Burdur’daki Kültür Turizmini Hareketlendirecek

782

depodaki-eserlerin-sergilenmesi-burdur-daki-kultur_oBurdur Arkeoloji Müzesi’nde yer olmadığı için depoda bekletilen dünyaca ünlü tarihi eserlerin sergilenmeleri halinde kentin kültür turizmini büyük ölçüde hareketlendireceği bildirildi.

Müzeler Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 24. Karikatür Yarışması ödül töreninde konuşan Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, müzede yer sıkıntısı olduğunu söyledi.

2007 yılında Sagalassos Antik Kenti’nden çıkartılan ulusal ve uluslararası basında geniş yer bulan İmparator Hadrian ve 2008’de yine aynı yerden çıkan İmparator Marcus Aurelius’un heykellerinin hala depoda beklediğini ifaden Ekinci, bu eserlerin sergilenmesi halinde Dünya’nın gözünün Burdur’da olacağını kaydetti.

Eserlerin sergilenememesi halinde Burdur’dan alınmasının gündeme geleceğini vurgulayan Ekinci, bu konuda yerel yönetimden destek beklediğini belirtti.

Ekinci, şunları söyledi: “Eserlerin güzel bir ortamda sergilenmeleri, Burdur’un kültür turizmi yönünden hareketlenmesini sağlayacaktır. Bu konuda müze çevresindeki park veya kuzey taraftaki otopark alanlarından birisinden yararlanmamız uygun olacaktır. Bu konuda belediyemizin yardımlarını bekliyoruz. Bunda acele etmemiz yararlı olacaktır. Çünkü bu birinci derece önemli eserlerin depoda olmaları, bunların başka yerlerde sergilenmelerini gündeme getirecektir. Bu konuda daha fazla geç kalmamak gerekir.”

Turizm gelirlerinin artmasının müzeleri nitelik ve nicelik açısından da dünya seviyesine getirdiğini öne süren İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyit Erdoğan ise devletin katkı ve ilgisine rağmen halkın müzelere olan ilgisinin azaldığını dile getirdi.

Özellikle büyük müzelerde yerli ziyaretçi sayısı, yabancılardan çok daha az olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu konuda Türk eğitim sisteminin yanlışlıklarının olduğu bir gerçektir. Maalesef öğrencilerimiz sanat tarihi ve arkeoloji derslerinin orta öğretimde yeteri kadar okutulmaması, üzerinde yaşadığımız bu değerlerin önemini kavratamamıştır. Bu durum müzeleri, kapısının önünden geçip gittiğimiz fakat içerisinde ne olduğunu bile merak etmediğimiz öksüz mekânlara dönüştürmüştür.”

Daha sonra karikatür yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yarışmanın birincisi Ankara’dan Muammer Kotbaş, ikincisi İzmir’den Cemalettin Güzeloğlu, üçüncüsü Ankara’dan Recep Bayramoğlu oldu.

20.05.2009 haberler.com