8 Asırlık Kılıçarslan Köşkü Ayağa Kaldırılacak

1917

8-asirlik-kilicarslan-kosku-ayaga-kaldirilacak_oSelçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan döneminde yapılan 820 yıllık Kılıçarslan Köşkü restore edilerek turizme kazandırılacak. Ayrıca, Konya’ya yeni bir il halk kütüphanesi yapılması kararlaştırıldı.

Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan tarihi eserlerin zenginliği nedeniyle bir açık hava müzesi konumundaki Konya’da tarihi eserler tek tek ayağa kaldırılıyor.

Konya Alaaddin Tepesi’ndeki Kılıçarslan köşkünün restoresi ve yeni bir il halk kütüphanesi inşaatı için Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında bir protokol yapıldı. Yapılan protokolde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kılıçarslan Köşkü’nün ayakta kalan kısımlarının aslına uygun restoresi için proje yaptıklarını açıkladı.

Selçuklu Sarayı’nın seyir köşkünün asırlardır ayakta kaldığını aktaran Başkan Akyürek, valilik, kültür ve turizm müdürlüğü ile anıtlar yüksek kurulu ile işbirliği halinde çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

Başkan Akyürek, ayrıca Konya’ya yeni bir halk kütüphanesi kazandırmak için Kültürpark’ta çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Belediye tarafından yapılacak il halk kütüphanesinin 6 milyon TL’ye mal olacağını bildiren Akyürek, bakanlığın 1 milyon 500 bin TL katkı yapacağını ifade etti.

Konya Valisi Osman Aydın ise Anadolu’nun her şehrinde cami, kervansaray, şifahane gibi Selçuklu eserlerinin varlığına dikkat çekti.

Selçuklu döneminden kalma tarihi yapıtların çok azının kullanılabilir olduğunun altını çizen Vali Aydın, Kılıçarslan Köşkü ve Kubadabad Sarayı’nın kullanılabilen iki eser olduğunu açıkladı.

Her 2 tarihi eserinde Konya’da bulunduğunu aktaran Aydın, Kılıçarslan Köşkü’nün aslına uygun olarak yeniden yapılması için belediyenin çalışmalarının olduğunu hatırlattı.

Öte yandan Kılıçarslan Köşkü’nün restoresi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1 milyon TL ödenek ayırdığı öğrenildi.

Öte yandan yapılan konuşmaların ardından Kılıçarslan Köşkü’nün restorasyonu ve Kültürpark’ta il halk kütüphanesinin yapımına ilişkin protokol imzaladı.

20.05.2009 haberler.com