Erzincan Altıntepe’deki Arkeolojik Kazı Çalışmaları Ödeneksizlikten Durduruldu

1033

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından geleneksel olarak ‘Arkeoloji Günleri’ kapsamında düzenlenen panele katılan arkeologlar, çeşitli şehirlerde gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarını slayt eşliğinde öğrencilere anlattı.

AÜ Oditoryumu Mavi Salon’da düzenlenen ‘Arkeoloji Günleri’ programına katılan Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, Erzincan Altıntepe’de gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarına ödenek yetersizliğinden ara vermek zorunda kalındığını söyledi. Kazı çalışmalarının devam ettiği sürede Urartu kale kazısı ve onarımı konusunda katılımcıları bilgilendiren Karaosmanoğlu, geçen yıl söz konusu alan üzerinde yaptıkları kazı çalışmalarında önemli bilimsel kalıntılara ve bilgilere ulaştıklarını ifade etti. Prof. Karaosmanoğlu kazılarda ortaya çıkarttıkları mozaik kısımlarda ve diğer yerlerde definecilerin kaçak kazı yaparak tarihî mekâna büyük zararlar verdiklerini belirtti.

Prof. Dr. Cevat Başaran ise Çanakkale Biga yakınlarında Türkiye’deki Pompei olarak bilinen Parion antik kentinde 5 bölgede eş zamanlı olarak kazı çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Yard. Doç. Dr. Korkmaz Meral de Balıkesir’in Edremit ilçesi yakınlarında Kyzikos antik kentinde yaptıkları kazı ve elde ettikleri sonuçları anlattı. Yard. Doç. Dr. Ali Yalçın Tavukçi ise Tenedos (Bozcaada) yüzey arama çalışmalarını dile getirdi.

Arkeolog bilim adamları, sonuç olarak tarihî yapıların korunması, yaşatılmasında toplumun bütün kesimlerine büyük görevler düştüğünü dile getirdi. Sunum sonrasında arkeoloji bölümü öğrencileri, ‘Öğrenci Gözüyle Kazılar’ konulu panelde görüşlerini dile getirdi.

21.05.2009 Zaman